Erişilebilirlik

McKenzie: 'Amerika'nın Önlemleri Sonucu İran Geri Adım Attı'


Amerika Merkez Kuvvetler Komutanı Korgeneral Frank McKenzie, Amerika'nın Ortadoğu'da askeri tedbirleri arttırmasının İran'a geri adım attırdığını söyledi.

ABD'nin Ortadoğu’daki askeri varlığını arttırması İran’a geri adım attırdı. Amerika Merkez Kuvvetler Komutanı Korgeneral Frank McKenzie, tehdidin henüz tam olarak geçmediğini ama İran’ın geri çekilerek bir muhakeme yaptığını söyledi.

Üç gazeteciyle gerçekleştirdiği röportajda konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Korgeneral McKenzie, halen daha İran’ın bölgedeki Amerika çıkarlarına ve askeri varlığına yönelik tehdidinin devam ettiğini söyledi. Mckenzie, “Tehdidin tamamen ortadan kalkmadığına inanıyorum. Büyük bir tehdit olduğuna inanıyorum” dedi.

Bağdat’ta gazetecilere konuşan McKenzie, Amerika’nın bölgeye askeri yığınağının şu aşamada İran’a geri adım attırdığını ancak bunun stratejik bir geri çekilme olup olmadığı konusunda emin olamadığını söyledi. Amerikalı komutan söz konusu İran tehdidine yönelik olarak belirgin herhangi bir örnek vermedi.

Amerika Başkanı Donald Trump’ın, Amerika’yı 2015 yılında imzalanan İran nükleer anlaşmasından çekmesinin ardından iki ülke arasındaki tansiyon yükselmeye başladı. Son olarak da Amerikan yönetimi bölgedeki Amerika çıkarları ve askerlerine yönelik saldırı tehdidi olduğu gerekçesiyle Ortadoğu’ya takviye asker gönderme kararı aldı ve bölgeye uçak gemisi ve bombardıman uçakları sevk etti.

Amerika, ayrıca İran’ı bölgeyi istikrarsızlaştırmak adına girişimlerde bulunmakla da suçluyor. Bu çerçevede Birleşik Arap Emirlikleri’nde, petrol tankerlerine yapılan saldırılar konusunda da Amerikan yönetimi İran’ı suçluyor.

Perşembe günü de Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Norveç, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerine tanker saldırılarının sürat tekneleri ve dalgıçlar kullanılarak yapıldığının tespit edildiğini anlattılar. Ancak saldırılarla ilgili detaylar anlatılırken İran’a yönelik herhangi bir atıfta bulunmadılar.

Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Abdullah El Muallimi’yse daha önce yaptığı bir açıklamada, saldırılardan İran’ın sorumlu olduğunu söylemişti.

Son olarak Amerika Başkanı Donald Trump da Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la yaptığı görüşmede de İran’ın müzakere istemesi halinde bunu yapmaya hazır olduklarını ancak İran’ın nükleer silaha sahip olmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG