Erişilebilirlik

McGurk Rakka Sivil Konseyi’ni Ziyaret Etti


ABD Başkanı’nın IŞİD’e Karşı Koalisyon Özel Temsilcisi Brett McGurk, Rakka’nın IŞİD’den kurtarılmasından sonra kenti yönetmesi öngörülen Rakka Sivil Konseyi’nin üyelerini ziyaret etti.

McGurk'ün heyetinde, Doğal Kararlılık Operasyonu Birleşik Ortak Görev Gücü Komutan Yardımcısı Rupert Jones, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yetkililer ve küresel koalisyonun diğer ülkelerinin temsilcileri de yer aldı.

Toplantı, koalisyonun, Rakka Sivil Konseyi’nin karargahının bulunduğu Ayn İssa’yı ilk ziyareti oldu.

Konsey yetkilileri, koalisyon üyesi ülkelerin heyetleriyle sık sık temas halinde olduklarını ve bundan sonra da görüşmeye devam edeceklerini söylediler.

McGurk Rakka Sivil Konseyi’ni Ziyaret Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

Toplantıda Rakka’nın statüsüyle kent halkı arasındaki ilişkileri iyileştirme konularının üzerinde durulduğu kaydedildi.

Konseyin üyelerinden Amed Sido da, toplantıda gündeme gelen en önemli hususun askeri riskler ve bu risklerle başa çıkma yolları olduğunu belirtti.

Sido, “Suriye rejimi ordusu ve gösterdiği ilerlemeye karşı gelecekte nasıl mücadele edileceği ve Suriye için çözümler üretme” konularının konuşulduğunu kaydetti.

Rakka’nın IŞİD’in elinden geri alınmasından sonra hayata geçirilmesi gereken kamusal hizmetlerle alakalı konuları da masaya yatırdıklarını ifade eden Sido, “Rakka’nın yakında özgürleştirileceğini biliyoruz” dedi.

XS
SM
MD
LG