Erişilebilirlik

McGurk: 'Hajin’de IŞİD’le Mücadele Zorlu'


ABD’nin IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen basın brifingi öncesinde, terör örgütüyle Irak ve Suriye’de mücadelede gelinen noktayı anlattı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan McGurk, Amerika’nın Suriye’deki varlığı konusunda “Bu bölgeye bize ve Türkiye dahil müttefiklerimize yönelik tehdit olduğu için girdik” dedi, IŞİD tehdidi tamamen ortadan kalkana kadar Amerika’nın bölgede kalacağının mesajını verdi.

McGurk, 2014 yılı yaz aylarından bugüne kadar IŞİD’le mücadelede katedilen aşamaları özetledi. McGurk, koalisyonunun çabaları sayesinde örgütün Suriye’nin artık sadece yüzde 1 oranında fiziksel olarak toprak sahibi olduğunu söyledi.

YPG Hajin’den Görüntüler Paylaştı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:53 0:00

Brett McGurk, bünyesinde YPG’nin de bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri’nin Suriye’nin Hajin bölgesinde başlattığı operasyona ve yoğunlaşan operasyonda sağlanan ilerlemeye değindi, “Bu önemli bir başarı” dedi. McGurk, “IŞİD’in tamamen sonunun getirilmesi daha uzun vadeli bir çaba. Kimse şu anda ‘Görev tamamlandı’ demiyor” diye konuştu. ,

Hem Irak hem de Suriye’de IŞİD’e karşı elde edilen kazanımların muhafaza edilmesi gerektiğini vurgulayan McGurk, savaşta göç etmek zorunda kalan dört milyon Iraklı’nın ülkelerine döndüğünü belirtti.

Yetkili, Suriye içinde IŞİD’in elindeki son kale olarak nitelenen Hajin’de patlayıcı sayısının çok fazla olması ve sivil nüfusa bir zarar gelmemesi hassasiyetiyle hareket edildiğini bu yüzden de mücadelenin zorlu olduğunu belirtti. McGurk, terör örgütü IŞİD’in Hajin’de gizlenmek için hastaneleri kullandığını söyledi.

Brett McGurk’e Suriye’deki IŞİD militanlarının sayısı soruldu. McGurk, rakam vermekten kaçındı, önemli olanın sayı değil kapasite olduğunu ve bugüne kadar düzenlenen operasyonla da örgütün bir şey yapabilme kapasitesinin ciddi şekilde azaltıldığını vurguladı.

Suriye Demokratik Güçleri’nin operasyon yürüttüğü Hajin’de zorlu IŞİD militanlarının olduğunu ve bunların sayısının da birkaç bin olduğunu söylemekle yetindi. Hajin’deki operasyon konusunda net bir takvim vermekten kaçınan McGurk, operasyonun aylar sürebileceğinin mesajını verdi.

Brett McGurk’e ABD liderliğindeki koalisyonun Suriye’de ne kadar süre kalacağı soruldu. Amerika’nın bölgedeki varlığının farklı sebepleri olduğunu belirten IŞİD ile mücadele koalisyonu temsilcisi McGurk, askeri hedefin IŞİD’in kalıcı şekilde yenilgiye uğratılması olduğunu söyledi, ancak takvim vermedi.

Amerika’nın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin de geçtiğimiz hafta Temsilciler Meclisi’ndeki oturumda ifade ettiği gibi McGurk de İran dahil yabancı güçlerin Suriye’den çıkması gerektiğini dile getirdi.

XS
SM
MD
LG