Erişilebilirlik

"Maymunlar Cehenneminin Doğuşu" Sinemalarda


"Maymunlar Cehenneminin Doğuşu" Sinemalarda

1968 yılında “Maymunlar Cehennemi” adlı kurgu-bilim filmi büyük yankı uyandırmış, sinema klasikleri arasına girmişti. Bu filmde bir grup astronotun uzay araçları dünya olduğu sonradan anlaşılan bir gezegene düşüyor ve astronotlar maymunların kontrolundaki bu gezegende ölüm kalım mücadelesi veriyordu. Şimdiyse “Maymunlar Cehennemi: Başlangıç” adlı filmde konu, dünyayı bu günlere getiren olaylar. Yani, bu kez filmde, Maymunlar Cehennemi’ne nasıl gelindiği anlatılıyor."Maymunlar Cehenneminin Doğuşu" Sinemalarda
"Maymunlar Cehenneminin Doğuşu" Sinemalarda

Yapımcı Rupert Wyatt, maymunları yaratmak için CGI teknolojisi kullanmış. Özel efektlerle film şempanzelerle insanoğlu arasındaki çekişmeyi ve şempanzelerin bilinçlenmesini anlatıyor.

James Franco’nun canlandırdığı Will Rodman, büyük bir ilaç şirketinde bilim adamı, insanlarda hasar görmüş beyin hücrelerini yenileyecek bir ilaç üzerinde araştırma yapıyor. Rodman’ın temel amacı, Alzheimer hasatalığına tedavi geliştirmek çünkü babası bu hastalığa yakalanmış durumda. Bu amacına ulaşmak için de Rodman şempanzeler üzerinde deneyler yapıyor.

Bu tedavinin etkileri, doha doğmadan önce annesine ilaç verilen şempanze Caesar’da açıkça görülür. Will bebek şempanzeyi evine götürür ve yetiştirir. Caesar okuma yazma öğrenir, ailesi olan insanlara sağlam duygularla bağlanır. Ancak zaman zaman hayvansal dürtüleri harekete geçer.

Caesar bir gün Will’in babası Charles’a kötü davranan bir komşuya karşı kuvvet kullanır. Bundan sonra Will’in Caesar’ı evde tutması zorlaşır. Sonunda Caesar’ı diğer şempanzelerle birlikte olacağı bir ortama götürür.

"Maymunlar Cehenneminin Doğuşu" Sinemalarda
"Maymunlar Cehenneminin Doğuşu" Sinemalarda

San Bruno Doğal Parkı, hayvanların kafeslerde tutulduğu bir hapisane gibidir. Caesar ilk kez insanoğlunun kötü yüzüyle karşılaşır. Ve bir isyan başlatır.

Yönetmen Rupert Wyatt, bu kez hem felsefi yönü olan hem de olağanüstü güzel efektlerle dolu bir film yapmış.

Öykü Caesar’ın bakış açısıyla anlatılıyor ve maymunların ilk filmlerde üstünlük elde etme tutkusu açıklanıyor.

Andy Serkis karmaşık bir Caesar karakteri yaratmış. Serkis şunları söylüyor:

"Başlangıçta çok bilinçsiz ve masum bir çocuk gibi. Sonra birden dünyanın iyi bir yer olmadığını farkediyor ve hayatta kalabilmek için çok büyük tercihler yapmak zorunda kalıyor."

"Maymunlar Cehenneminin Doğuşu" Sinemalarda
"Maymunlar Cehenneminin Doğuşu" Sinemalarda

Serkis Caesar’ı oynamak için gerçek şempanzeleri incelemiş. Aktörün yüzündeki ifadeler önce özel film teknolojisiyle şempanzeye aktarılıyor.

Bu teknoloji 2005 yılında Peter Jackson’ın “King Kong” filminde de kullanılmış. Serkis o zaman da aynı teknolojiden yararlanarak King Kong’u oynamış. Fark, Caesar’ın bilgisayarla canlandırılmasına rağmen son derece gerçek görünmesi.

Filmin doruk noktası, insanlığın sona erdiğini ve yeni bir çağın başladığını gösteren son bölümü. Bir yerde bunu “Maymunlar Cehennemi” serisinin devam edeceğini gösteren güçlü bir işaret de sayabiliriz.

XS
SM
MD
LG