Erişilebilirlik

7 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


7 Mayıs Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:46 0:00

Washington Post, üst düzey Amerikalı yetkililerin, Çin’i, kapsamlı ticaret anlaşmasına varmak amacıyla yürütülen müzakerelerde verdiği bazı taahhütlerden geri döndüğünü söylediğini yazıyor. Gazete, yetkililerin, Çin’den ithal edilen ürünlere uygulanan gümrük tarifelerini iki kat arttırmayı gündeme getirdiğini bildiriyor. Habere göre Başkan Trump’ın ticaret görüşmelerini yürüten baş müzakerecisi Robert Lighthizer ve Maliye Bakanı Steven Mnuchin, Amerika’nın sert tavrına rağmen Çin Devlet Başkan Yardımcısı Liu He ve ekibiyle Perşembe akşamı ve Cuma günü görüşeceklerini söyledi. “Geçtiğimiz hafta boyunca Çin’in taahhütlerini erozyona uğrattığını gözlemledik,” şeklinde konuşan Lighthizer, bunun kabul edilemez olduğunu kaydetti. Ancak Amerikalı yetkililer, Çin’in anlaşma tasarısının hangi bölümlerinden geri adım attığı konusuna açıklık getirmedi. Çin’in ticaret anlaşmalarının bazı maddelerinde değişiklin yapılması talebi, geçtiğimiz hafta sonuna doğru Trump Yönetimi’ne bildirilmişti. Bunun üzerine çok öfkelenen Trump, Pazar günü Çin’e yönelik yeni gümrük tarifelerinin yürürlüğe gireceğini söyledi. Çin borsaları, Trump’ın bu açıklaması üzerine son üç yılın en hızlı düşüşünü yaşadı. Amerikan piyasalarının tepkisi ise daha yumuşak oldu.

New York Times ise Birleşmiş Milletler’in biyolojik çeşitliliğin küresel çapta karşı karşıya kaldığı tehditleri ve bu tehditlerin insan uygarlığını nasıl tehlikeye attığını açıklayan bin 500 sayfalık raporunun ayrıntılarını aktarıyor. Habere göre insan faaliyetlerinin doğaya verdiği zarar nedeniyle bir milyondan fazla bitki ve hayvan türü, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Yüzlerce uluslararası uzman tarafından yazılan, binlerce bilimsel çalışmaya dayalı rapor, biyolojik çeşitliliğin küresel çapta gördüğü zararı şimdiye kadar en kapsamlı şekilde ele alan çalışma olma özelliğine sahip. Bulguları Amerika ve 131 ülke temsilcileri tarafından onaylanan raporun özeti dün Paris’te yayınlandı. Raporun tamamınınsa bu yıl içinde yayınlanacağı açıklandı. Gazete, bulguların son derece karanlık bir tablo ortaya koyduğunu kaydediyor. Rapora göre Afrika’nın savanalarından Güney Amerika’nın yağmur ormanlarına, dünyanın en büyük doğal yaşam alanlarında yaşayan yöresel bitki ve hayvan türlerinin son yüz yıl içinde yüzde 20 oranında azaldığı görülüyor. Küresel nüfusun 7 milyarı aştığı günümüzde tarımsal faaliyetler, ağaç kesme, kaçak avlanma, balıkçılık ve madencilik, doğal yaşamı insanlık tarihinde daha önce eşi benzeri olmayan bir hızla yok ediyor. Rapor ayrıca küresel ısınma nedeniyle yerel iklimlerde kayma ya da daralma yaşandığını, bunun da hayatta kalmak için evrimleşen memeli, kuş, böcek, balık ve bitki türlerini yok ettiğini yazıyor.

Wall Street Journal ise İran’ın Irak ve Ortadoğu’daki başka ülkelerde konuşlu Amerikan askerlerini hedef almayı planladığına ilişkin istihbaratın, Amerika’nın Ortadoğu’daki askeri varlığının yoğunlaştırılması kararını tetiklediğini yazıyor. Habere göre Avrupalı diplomatların İran’ın 2015’te imzalanan uluslararası nükleer anlaşmanın bazı maddelerini ihlal etmeye hazır olduğunu söylemesi üzerine gerginlikler tırmanmaya başladı. Bunu, geçtiğimiz haftasonu Gazze’de İran destekli milislerin İsrail’e yönelik roket saldırıları izledi. Washington ise İran üzerindeki baskıları arttırıyor. İran Devrim Muhafızları’nın terör örgütü ilan edilmesi ve İran’dan petrol ithal eden ülkelere yönelik yaptırım muafiyetinin kaldırılması, Amerika’nın İran’a yönelik son hamleleri. Şimdiyse Amerika’nın yeni ele geçirdiği istihbarat, İran’ın, Irak ve bir olasılıkla Suriye’deki Amerikan askeri gücünü hedef alma planları yaptığını ortaya koyuyor. Yetkililer, İran’ın, Kızıldeniz’i Aden Körfezi’ne bağlayan ve Yemen’e yakın olan Bab’ül Mendeb Boğazı’nda saldırı planı yaptığını, hatta Kuveyt’teki Amerikan güçlerinin de hedef alınabileceğine ilişkin veri olduğunu söylüyor. Yeni istihbarat, Tahran’ın bu planları bir an önce mi hayata geçireceği ya da Amerika-İran arasındaki gerginliğin çatışmaya yol açması durumunda mı uygulayacağı konusunaysa açıklık getirmiyor.

XS
SM
MD
LG