Erişilebilirlik

25 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


Washington Post, Somali’de kuraklık nedeniyle yaşadıkları köyleri terk eden ve kamplara yerleşen Somalililer arasında patlak veren kolera salgınının ulaştığı boyutları ana sayfasına taşımış. Gazete, yaklaşık 160 bin kişinin, iki yıldır çok az yağış aldığı için kıtlığın baş gösterdiği Somali’de, başkent Mogadişu’nun kuzeyindeki Baidoa’ya gittiğini yazıyor. El Şebab terör örgütü, gönüllü yardım kuruluşlarının bölgede faaliyet göstermesini ve yardımın hükümetin kontrolundaki birkaç kent dışına götürülmesini engelliyor. Baidoa civarında baş gösteren kolera salgını ise Ocak ayından bu yana 20 bin can aldı. Gazete, Baidoa’daki kampların, Ürdün ya da Güney Sudan’da Birleşmiş Milletler’in işlettiği kamplardan farklı olduğunu vurguluyor. Habere göre Baidoa kampları, Birleşmiş Milletler’e doğrudan bağlı olmadığı için kimi standartlar ve uygulamalar farklılık gösteriyor. Örneğin Baidoa’ya gelen Somalililer’in barınaklarını kendileri inşa etmesi, gıdayı kendilerinin temin etmesi gerekiyor. Hijyen şartlarının son derece kötü olması ise kolera gibi durgun su kaynaklı bulaşıcı hastalıkların yayılmasını hızlandırıyor.

New York Times ise Trump kampanyasının Rusya’yla ilişkileriyle ilgili yeni bir gelişmeye yer veriyor. Gazetenin adını açıklamadığı üç istihbarat yetkilisinden aldığı bilgilere göre üst düzey Rus yetkililer, geçtiğimiz yaz aylarında Trump’ın yakın çevresindekileri nasıl etkileyebileceklerini konuşuyordu. Amerikan istihbarat örgütlerinin topladığı veriler, Rus istihbarat yetkililerinin ve siyasetçilerinin, yakın danışmanlarını kullanarak Donald Trump’ı kendi eksenlerine çekmeye çalıştığını gösteriyor. Rusya’nın etkilemeye çalıştığı Trump danışmanları arasında iki isim göze çarpıyor: Geçen yaz Trump’a danışmanlık yapan, sonra da ulusal güvenlik danışmanlığına getirilen emekli orgeneral Michael Flynn ve Trump’ın seçim kampanyasının başkanı Paul Manafort. Gazete, geçen yaz toplanan istihbaratın, FBI’a iletilecek kadar güvenilir olarak tanımlandığını bildiriyor. Öte yandan Rus yetkililerin Flynn ve Manafort’u doğrudan etkilemeye çalışıp çalışmadığı net değil.

Los Angeles Times ise ilk yurtdışı gezisini sürdüren Başkan Trump’ın Papa Francis’le Vatikan’da yaptığı ve kendi sözleriyle ”şahane” olaran nitelediği görüşmeden sonra odağını NATO’ya çevirdiğini bildiriyor. Gazete, Başkan Trump’ın Brüksel’deki NATO zirvesi kapsamında yapacağı görüşmelerin gündemini, Manchester’daki intihar saldırısı sonrasında terörle mücadele çabalarının arttırılması konusunun belirleyeceğini yazıyor. Habere göre NATO sahnesine ilk kez çıkacak olan Trump, üye ülkelerden, karşılıklı savunmaya daha çok katkıda bulunmaları konusunda baskı yapacak. NATO zirvesinde ele alınacak bir başka mesele de ittifakın IŞİD’le mücadele çabalarına katılıp katılmayacağı olacak. Öte yandan Başkan Trump’ın Afganistan’daki Amerikan askerlerinin sayısının arttırılmasına ilişkin kararını, kimi çevrelerin öngörülerinin aksine, NATO zirvesinde açıklaması beklenmiyor. Gazete, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın, Trump’a bu konudaki tavsiyelerin birkaç haftadan önce aktarılmayacağını söylediğini hatırlatıyor.

Chicago Tribune ise Nüfus Sayımı Dairesi verilerine göre Amerika’nın en büyük 20 kenti arasında 2015-2016 yılları arasında nüfus kaybına uğrayan tek kentin, New York ve Los Angeles’tan sonra Amerika’nın üçüncü büyük kenti olan Chicago olduğunu bildiriyor. Gazete, kenti terk edenlerin sayısının son üç yıldır arttığını yazıyor. Habere göre 2016’da 2 milyon 700 bin nüfuslu Chicago’dan taşınanların sayısı yaklaşık 20 bin. Chicago’dan ve kentin bulunduğu Illinois eyaletinden ayrılanlar, en çok hava şartlarını, yüksek işsizlik ve suç oranını, eyalet bütçesiyle ilgili sorunları ve yüksek emlak vergileri gerekçe gösteriyor.

XS
SM
MD
LG