Erişilebilirlik

23 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


23 Mayıs Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:04 0:00

Amerikan basını, dün akşam İngiltere’nin Manchester kentinde 23 yaşındaki Amerikalı pop yıldızı Ariana Grande’nin konser verdiği sırada meydana gelen patlamayla ilgili ayrıntılara geniş yer veriyor. ”Konserdeki Patlama Terör Saldırısı” başlığıyla çıkan New York Times, dün akşamki saldırının, 2005 yılında Londra’da toplu taşımacılık sisteminde eş zamanlı olarak düzenlenen ve 52 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıdan sonraki en kanlı terör eylemi olduğunu yazıyor. Gazete ayrıca saldırının bir konser sırasında düzenlenmesinin 2015 yılı Kasım ayında Paris’teki Bataclan konser salonunda düzenlenen saldırıyı da akıllara getirdiğini, ancak Manchester’daki konser salonunun 13-18 yaş arası Ariana Grande hayranlarıyla dolu olduğunu bildiriyor. Saldırının 8 Haziran’da yapılacak genel seçimlere çok kısa bir süre kala düzenlenmiş olması da dikkat çekici. Gazeteye göre partilerin son kampanya dönemecine girdiği şu günlerde Manchester saldırısının seçim sonucunu nasıl etkileyeceğini tahmin etmek için erken.

New York Times ayrıca bugün açıklanacak olan 4,1 trilyon dolarlık 2018 yılı bütçesiyle ilgili habere de yer veriyor. Habere göre bütçe, en çok yoksulların yararlandığı programlarda kesinti yapıyor. Sağlık hizmetleri, eğitim kredileri, gıda kuponları, engelli maaşları, Trump’ın bütçesinde en fazla kesintiye uğrayan programlar. Bütçe, askeri harcamaların yüzde 10 oranında arttırılmasını, sınır güvenliğine ise 2,6 milyar dolar bütçe ayrılmasını öngörüyor. 2,6 milyar dolarlık sınır güvenliği bütçesinin 1,6 milyar doları ise Meksika sınırına örülecek duvarın ödeneği olarak belirlenmiş. Habere göre bütçe, en büyük iç borç kaynağı olan Sosyal Güvenlik programının emeklilik ve sağlık paylarıyla ilgili değişiklik önerisiyse içermiyor. Bütçe tasarısı ayrıca yüzde 3 gibi erişmesi hemen hemen imkansız bir ekonomik büyüme oranı öngörüsünde bulunuyor. Gazete, Trump’a seçimi kazandıran yoksulların bütçeden en büyük zararı görecek taraf olduğunu yazıyor. Bunun nedeni, Trump’ın, önümüzdeki on yıl içinde yoksulların yararlandığı sağlık hizmetleri programı Medicaid’de 800 milyar dolar, gıda yardımı programında 192 milyar dolar, diğer yardım programlarındaysa 272 milyar dolar kesinti önerisinde bulunması.

Washington Post ise bugün Manchester’daki saldırı haberinin yanı sıra FBI’ın Rusya soruşturmasıyla ilgili ortaya çıkan yeni ayrıntılara yer veriyor. Gazetenin adlarını saklı tuttuğu dört kaynağa dayandırdığı haberine göre Başkan Trump, Mart ayında, Amerikan istihbaratının en üst düzey iki yetkilisinden, Rusya’nın başkanlık seçimlerine müdahalesinde kendi tarafının Rusya’yla işbirliği yaptığına dair hiçbir kanıt olmadığını kamuoyuna açıklamasını istedi. Trump, bu isteği, Ulusal İstihbarat Direktörü Daniel Coats ve Ulusal Güvenlik Dairesi Direktörü Amiral Michael Rogers’a iletti, ancak iki yetkili de bunu reddetti. Yetkililer, Trump’ın Coats ve Rogers’a yönelik taleplerinin Amerikan istihbarat teşkilatlarının bağımsızlığına gölge düşürdüğünü, Trump’ın devam eden bir soruşturma hakkında açıklama değil, yalan beyan talep ettiğini belirtti.

Los Angeles Times ise ana sayfasında Başkan Trump’ın çıktığı ilk yurtdışı gezisinin İsrail ayağının ayrıntılarına yer ayırmış. “‘Barış’ Kelimesi Trump’la Beraber İsrail’e Geri Döndü” başlığı atan gazete, başarısız müzakereler ve şiddet eylemleriyle birlikte ”şalom” yani ”barış” kavramının son yıllarda İsrailliler tarafından ”saflık”la eşdeğer tutulduğunu yazıyor. Ancak Trump’ın İran’a karşı yeni bir ittifak oluşturma çabası, gerek kamuoyunda gerekse İsrailli liderler arasında, tarihi anlaşmazlıkların giderilmesi için bir fırsat olarak değerlendirilmeye başlanabilir. Gazete, Ortadoğu’daki Arap liderlerin giderek güçlenen İran’a karşı ilk kez ortak bir cephe kurduğunu, Suudi Arabistan’da oluşan bu olumlu havanın Trump ve ekibi tarafından İsrail’e iletildiğini yazıyor. Habere göre Trump, Arap dünyasının eskiden İsrail’le ilgili hissiyatının hiç de olumlu olmadığını, ancak İran tehdidinin Ortadoğu’yu bir araya getirmeye başladığını kaydetti. LA Times, İsrail-Filistin meselesini çözmek için Arap ülkelerinden ittifak yaratma fikrinin yeni olmadığını hatırlatıyor. Başkan George H.W. Bush zamanında dışişleri bakanı olan James Baker, 1991’de ilk kez dönemin İsrail Başbakanı İtzak Şamir’le Arap liderleri aynı masa etrafında toplamıştı.

Los Angeles Times bugün ayrıca başkanlık koltuğuna oturan en yaşlı başkan olan Donald Trump’ın ilk yurtdışı gezisinde fiziksel olarak oldukça zorlandığına ilişkin bir değerlendirmeye yer veriyor. ”Bu gezi, kendi yatağında yatmayı seven 70 yaşındaki başkan için çok yorucu” başlıklı değerlendirmeye göre Trump, sekiz gün sürmesi planlanan, dört ülkeyi, Vatikan’ı, Batı Şeria’yı ve farklı zaman dilimlerini kapsayan gezinin daha ikinci gününde yorgunluk belirtileri göstermeye başladı. Örneğin Suudi Arabistan’daki konuşması sırasında ”İslami” ve ”İslamcı” kelimelerini karıştırdı, Riyad’daki bir Twitter forumunu iptal etti, uzun süren toplantılar sırasında esnediği ve göz kapaklarının düştüğü dikkatlerden kaçmadı. LA Times, özellikle seçim kampanyası sırasında rakiplerini uyuşuk, zayıf ve yorgun olmakla suçlayan ve kendisinin son derece enerjik olduğunu iddia eden Trump’ın, gezinin daha ilk günlerinde bu kadar çok yorulmasının kaygı verici olduğu yorumunda bulunuyor.

XS
SM
MD
LG