Erişilebilirlik

1 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


Washington Post bugünkü ana sayfasında hafta sonunda Amerika’nın güney ve orta batı eyaletlerinde etkili olan şiddetli fırtına ve yağışın neden olduğu hasara yer veriyor. Habere göre Texas, Arkansas, Louisiana, Mississippi, Missouri ve Tennessee eyaletlerindeki hortum ve sel felaketinde en az 14 kişi yaşamını yitirdi. Kansas eyaletinde ise kar fırtınası yaşandı.

Washington Post’ta bugün ayrıca Cumhuriyetçi Partili muhafazakarların Rusya’yla olan ilişkileriyle ilgili bir haber yer alıyor. Gazete, ailevi değerler, silah sahibi olma hakkı ve dini inançlar gibi konularda birçok Amerikalı muhafazakarın ideolojik olarak Rusya’yla aynı çizgide yer aldığını yazıyor. Habere göre eşcinsel evliliklere karşı olan, terörle mücadelede katı bir tavır takınmayı savunan çok sayıda Amerikalı sağcı, Barack Obama’nın başkanlığı döneminde, ortak ahlaki değerler paylaştıklarını savundukları Rusya’yla sıkı bağlar oluşturmaya başladı. Bu sağcılar, Vladimir Putin’i müttefik olarak kabul ediyor. Bu durum, 1980’li yıllarda Soğuk Savaş döneminde Rusya’yı Amerika’nın en büyük düşmanı olarak kabul eden Cumhuriyetçiler arasında eksen kayması yaşandığının bir göstergesi. Uzmanlara göre muhafazakar Amerikalılar ve Rusya arasındaki diyaloğun temelleri, Obama’nın başkanlığının ikinci dönemine hazırlandığı yıllara uzanıyor. Uzmanlar, bu diyaloğun, Kremlin’in Avrupa’daki aşırı sağcı grupları etkilemeye ve Amerika’daki başkanlık seçimlerine müdahale etmeye hazırlandığı dönemde ise yoğunlaştığını kaydediyor.

New York Times ise günde 6 milyon kişiye hizmet veren New York metrosunun köhne altyapısına dikkat çeken bir haberi ana sayfasına taşımış. Habere göre, hala 1930’lardan kalma sinyal sisteminin kullanıldığı New York metrosu, sistemi modernleştirmekte zorlanıyor. Oysa sinyal sisteminin yenilenmesine yönelik çalışmaların temeli, 20 yıl önce atılmıştı. Ancak aradan bunca zaman geçmesine rağmen sadece tek bir hattın sinyal sistemi yenilendi. Sinyal sisteminin eski olması nedeniyle birçok hatta vagonların yerini belirlemek neredeyse imkânsız. Bu da artan yolcu sayısına yanıt vermekte zorlanan metroda sık sık gecikmeler yaşanması ve güvenlik açığının ortaya çıkması anlamına geliyor. Sistemin yenilenmesinin gecikmesi, ödenek sıkıntılarından kaynaklanıyor. New York metrosu, 472 istasyonla dünyanın en çok istasyona sahip metro sistemi.

New York Times bugün ayrıca Amerikan Kongresi’nin federal hükümeti beş ay daha ayakta tutacak bütçe tasarısı üzerinde anlaşmaya vardığını bildiriyor. Böylelikle hükümetin önümüzdeki hafta kapanıp kapanmayacağına dair tartışmalar, en azından bir süreliğine rafa kaldırılmış oldu. Üzerinde anlaşmaya varılan bütçe tasarısına göre ordu ve sınır güvenliğine ayrılan ödenekler arttırıldı. Ancak bütçe, Donald Trump’ın en büyük kampanya vaatlerinden biri olan Meksika sınırı duvarı için gerekecek ödeneği içermiyor. Anlaşma ayrıca Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin bütçesini de arttırıyor. Bu adım, Demokrat Parti açısından bir kazanım olarak değerlendiriliyor. Anlaşma kapsamında ayrıca Başkan Trump’ın, New York’taki Trump Tower’da yaşamaya devam eden oğlu ve eşini korumakla yükümlü New York kent yönetiminin şimdiye kadar yaptığı masrafların geri ödenmesi de kararlaştırıldı.

New York Times’da bugün yer alan bir başka haber de Başkan Trump’ın Filipinler’in baskıcı lideri Rodrigo Duterte’yle yaptığı telefon görüşmesinin yankılarıyla ilgili. Trump Yönetimi’nin Duterte’yle yapılan görüşmeyi “son derece dostane” olarak tanımlaması ve Duterte’nin Beyaz Saray’a davet edildiğinin açıklanması, tartışmalara yol açtı. Duterte, Filipinler’de uyuşturucu çetelerine karşı açtığı savaşta binlerce kişiyi yargısız infazla öldürmekten sorumlu tutulan bir lider. Trump Yönetimi’nin, Duterte’nin Amerika’ya davet edilmesi karşısında hazırlıksız yakalanan Dışişleri Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Konseyi’nin muhalefetiyle karşı karşıya kalması bekleniyor. Öte yandan insan hakları örgütleri, Trump’ın Duterte’ye karşı sıcak yaklaşımını kınayan açıklamalarda bulunuyor. İnsan Hakları Gözlem örgütünün Asya sorumlusu John Sifton, “Duterte’nin uyuşturucuyla mücadele altında işlediği cinayetlere destek veren Trump, gelecekte işlenecek cinayetlere de ortak olmuştur. Utanç duygusu, Trump’ın kişiliğinin bir parçası değil. Ancak Trump yine de attığı bu adımdan ötürü utanmalıdır” dedi.

XS
SM
MD
LG