Erişilebilirlik

May: İngiltere Taahhütlerinin Arkasında


İngiltere Başbakanı Theresa May, ülkesinin Avrupa Birliği’nden ayrılmasıyla ilgili görüşmelerin dördüncü turu öncesinde İtalya’nın Floransa kentinde açıklamalarda bulundu.

Geçiş sürecinde iki yıllık bir adaptasyon dönemi öneren May, bu dönemin iş dünyasının şüphelerini ortadan kaldıracağını ve geçiş sürecinde sorun yaşanmayacağının garantisi olacağını söyledi.

May konuşmasında AB liderlerine İngiltere’nin 28 üyeli birlikten çıkmasının birliğe mali yük getirmeyeceği sözünü de verdi. May, AB ile tek pazar üyeliği ya da Kanada modeli serbest ticaret anlaşması peşinde olmadıklarını da ekledi.

May, İngiltere’nin Avrupa’da uzun soluklu ekonomik kalkınmayı desteklemek için AB ile birlikte çalışmaya devam etmeyi istediğini aktardı.

Savunma alanında da Avrupa’nın geri kalanıyla birlikte çalışacakları sözünü veren May, “Avrupalı komşularımızın istikrarını, güvenliğini ve refahını savunma kararlılığımız sürüyor” dedi.

May, İngiltere’de çalışan Avrupalı vatandaşların iki yıllık geçiş sürecinde bir kayıt sistemine tabi olacaklarını duyurdu.

İngiltere Başbakanı, AB’den ayrılma sürecinin yaratacağı karmaşaya rağmen gelecekten umutlu.

May, Perşembe günü kabinesindeki bakanlarla İngiltere’nin süreçteki durumu ile ilgili iki saatten uzun süren görüşmeler yürütmüştü.

Bu görüşmelerde İngiltere’nin AB’ye verdiği mali sözleri tutması için ne kadar ödeme yapması gerektiği ve AB vatandaşlarının ülkedeki durumu gibi konular derin tartışmalara yol açmıştı.

Avrupa Parlamentosundaki en büyük bloğun lideri Avrupa Halk Partisi başkanı Manfred Weber, attığı bir Tweet ile İngiltere Başbakanı’nın açıklamalarını eleştirdi. Weber, Londra’nın duruşunu net biçimde ortaya koymadığını söyledi.

AB müzakerecileri, İngiltere birlikten ayrılmadan önce 2018 yılının Ekim ayına kadar bir anlaşmaya varılması gerektiği görüşünde. Böylece ulusal meclislere duruma adapte olacak zaman tanınmış olacak. İngiltere’nin AB’den resmi ayrılma tarihi ise 29 Mart 2019.

May’in açıklamalarına göre İngiltere, Kuzey İrlanda ile yapılan Good Friday barış anlaşmasına da bağlı kalacak. İngiltere birlikten ayrılsa da sınırda fiziki gümrük altyapısı oluşturulmayacak.

Floransa’da May’in konuşması sırasında çoğunluğunu İngilizlerin oluşturduğu gruplar protesto gösterileri düzenledi.

AB bayrakları taşıyan göstericiler “Theresa May, Biz burada kalacağız” sloganları attı.

XS
SM
MD
LG