Erişilebilirlik

24 Mayıs Amerikan Basınından Özetler


24 Mayıs Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:11 0:00

New York Times, Amerikan Adalet Bakanlığı’nın Wikileaks’in kurucusu Julian Assange’a 1917 tarihli Casusluk Yasası’nı ihlal ettiği gerekçesiyle 17 ayrı suçlama yönelttiğini yazıyor. Gazete, Assange’ın 2010 yılında gizli askeri ve diplomatik belgelerin sızdırılmasına oynadığı rol nedeniyle bu suçlamalarla karşılaştığını kaydediyor. Assange, bundan on yıl önce, hükümet sırlarının zararları karşısında şeffaflığı savunması nedeniyle küresel çapta şöhrete kavuşmuştu. Assange’a yöneltilen suçlamalar, Wikileaks’in, 2016 yılında Rusya’nın çaldığı Demokrat Parti’ye ait elektronik yazışmaları yayınlamasıyla değil, eski Ordu istihbarat analisti Chelsea Manning’in Dışişleri ve Ordu’ya ait yazışma ve dosyaları sızdırmasında oynadığı rolle ilgili. Assange’ın durumunun Amerika’da ifade özgürlüğünü garanti altına alan Anayasa’nın birinci maddesinin ihlaliyle ilgili tartışmaları gündeme getirdiğini yazan New York Times, bugünkü başyazısını da bu konuya ayırmış. Assange’a yöneltilen suçlamaların Anayasa’nın birinci maddesini hedef aldığını kaydeden gazete, Trump Yönetimi’nin Casusluk Yasası’nı kullanarak gazetecilerin neyi yayınlayıp yayınlayamayacağının tanımını yeniden yapmak istediğini vurguluyor. Başyazıya göre suçlamalar, bir hükümet kaynağından gizli bilgi almaya ve bunları yayınlamaya odaklanıyor. Gazetecilerin bunu her zaman yaptığının altını çizen New York Times, Anayasa’nın yayıncıların kamuoyuna gerçekleri ulaştırma gücünü koruma altına aldığını hatırlatıyor ve suçlamaların, Amerika’da basın özgürlüğüne saldırı anlamına geldiğinin altını çiziyor. Gazeteye göre gizli verileri sızdıranlara karşı nadiren kullanılan Casusluk Yasası, Trump Yönetimi tarafından ilk kez bir gazeteciye karşı kullanılmış oldu.

Washington Post ise Başkan Trump’ın, yöneticisi Cumhuriyetçi Parti’ye bağışta bulunan bir müteahhitlik firmasına sınır duvarı inşaatı ihalesinin verilmesi için şahsen çağrıda bulunduğunu yazıyor. Gazete, Beyaz Saray görüşmelerinde, telefon konuşmalarında ve uçağı Air Force One’da yaptığı görüşmelerde Trump’ın Fisher Industries adlı firmaya duvar inşası ihalesinin verilmesi için baskı yaptığını bildiriyor. Habere göre Trump’ın tek bir firmaya öncelik vermesi, askeri yetkilileri ve İç Güvenlik Bakanlığı’nı kaygılandırıyor. Firmanın CEO’su Tommy Fisher’ın yeni inşaat teknikleriyle duvar inşasının daha kısa sürede ve daha düşük maliyetle bitirilebileceği yönündeki açıklamaları, Trump’ın dikkatini çekmişti. Hatta Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Trump’ın Amerika’nın en başarılı müteahhitlerinden biri olduğunu, sınır duvarı inşasında da en iyi anlaşmayı Trump’tan başkasının yapamayacağını söylemişti. Ancak gazete, Trump’ın Fisher’ın firması lehine şahsen araya girmesi, kamu ihalelerinin siyasi müdahalelerden bağımsız olması gerektiği ilkesini çiğner nitelikte olduğu yorumunda bulunuyor.

Wall Street Journal ise Hindistan’daki genel seçimlerin sonucunu aktarıyor ve ülkenin popüler milliyetçi lideri Narendra Modi’nin ikinci kez beş yıllığına başbakanlık koltuğuna oturacağını yazıyor. Gazete, Modi’nin zaferinin, bir zamanlar ülke siyasetine egemen olan ancak son seçimlerde uğradığı hüsrana rağmen yeniden canlanmaya çalışan Hindistan Ulusal Kongre Partisi açısından yıkıcı bir mağlubiyet olduğunu kaydediyor. Habere göre 39 gün süren ve 600 milyon seçmenin oy kullandığı seçimlerden galip çıkan Modi’nin 2022’de dünyanın en yüksek nüfuslu ülkesi olma yolunda ilerleyen Hindistan’a vereceği yönün etkileri küresel çapta hissedilecek. Modi, iklim değişikliği ve ticaret gibi küresel meselelerde yürütülen tartışmalarda Hindistan’ın kilit rol oynaması için mücadele ediyor. Öte yandan gazete, dünyanın en büyük silah alıcısı olan Hindistan’ın Amerika’yla son zamanda savunma alanında kurduğu yakın ilişkinin de Trump ve Modi arasındaki işbirliğine yansıyacağı yorumu yapıyor. Modi’nin en çok karşılaştığı eleştirilerin başındaysa Hindistan’daki Hindu çoğunluğun egemen olduğu liderlik sistemini benimsemesi geliyor.

XS
SM
MD
LG