Erişilebilirlik

Mattis: ‘Türkiye ile Gerginliği Atlatacağımıza Eminim’


Mattis: ‘Türkiye ile Gerginliği Atlatacağımıza Eminim’
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:12 0:00

Amerika Savunma Bakanı Jim Mattis, Amerika’nın Suriye’de Kürt güçlere silah yardımı kararı almasının ardından ülkesinin Türkiye ile gerginliği atlatacağından emin olduğunu söyledi.

Litvanya’da konuşan Mattis, “Bütün endişeleri gidermeye çalışacağız. Türkiye ile güney sınırının güvenliğine destek için çok yakından çalışacağız. Bu Avrupa’nın güney sınırı ve yakın iletişimde olacağız” dedi.

Mattis bu açıklamayı resmi ziyarette bulunduğu Litvanya'da yaptı.

Amerika’nın, Başkan Donald Trump’ın onayı doğrultusunda YPG’nin çoğunluğunu oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri’ne vereceği teçhizatlar arasında zırhlı araçlar da bulunuyor.

YPG memnun

YPG’den konuyla ilgili yapılan açıklamada karar “tarihi” olarak nitelendi ve gruba yönelik güvenin göstergesi olduğu kaydedildi.

Örgüt, Amerika’nın taahhüdünün IŞİD’e yönelik operasyonlarının genişlemesine olanak vereceğini kaydetti. Açıklamada, kararın YPG’nin terör örgütüne benzetilmesinin reddi anlamına geldiği de vurgulandı.

Suriye Demokratik Güçleri’nin siyasi bürosundan İlham Ahmed, Amerika’nın kararının örgütün yasal hale gelmesine yardımcı olacağını kaydetti. Ahmed ayrıca kararın Rakka’nın geri alınması görevinin Suriye Demokratik Güçleri’ne verildiği anlamına geldiğini kaydetti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG