Erişilebilirlik

Matematikle Bütçe Dersine Büyük İlgi


Matematikle Bütçe Dersine Büyük İlgi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00

Matematik, her eğitim sisteminin temel parçalarından biridir. Ancak çocuklara matematiği kullanarak bütçe yapmayı ve para idaresini öğretmek, Amerikan eğitim sisteminde müfredatın bir parçası değil. Maryland eyaletindeki Charles Flowers Lisesi bunu değiştirmeye çalışıyor

Charles Flowers Lisesi öğrencilere tüm yaşamları boyunca yararlanabilecekleri para idaresi dersi veriyor. Bu lisede öğrenciler, sadece matematik problemleri çözmüyor.

Camilla Pea, mali beceri dersinin öğretmeni:

“Bu dersi çok sayıda öğrenci alıyor çünkü para idaresini iyi öğrenmenin geleceklerini değiştireceğini biliyorlar.”

Dersin en önemli bölümlerinden biri para tasarrufu ve mali konularda akıllı kararlar almak.

Camilla Pea: “Öğrencilerime kendi malvarlıklarını nasıl oluşturacaklarını öğretmeye çalışıyorum.”

Chialuka Odukwe: “Tasarruf etmeyi öğrendik. Üniversiteyi bitirdikten sonra paramı nasıl idare edeceğimi artık biliyorum. Annem ve babamla kendi mevduat hesabımı açma konusunu konuştum.”

Camilla Pea: “Yaşamlarının daha sonraki aşamalarında paralarını nasıl idare edeceklerini anlamalarını istiyorum.”

Kendi bütçesini kendisi yapan Abiola Bakare, para idaresi konusunda önceliklerini belirlemeyi iyi öğrenmiş:

“Bütçe yapmam gerektiğini, şu anda ve gelecekte ne kadar harcayabileceğimi biliyorum.”

Camilla Pea, yetişkinlerin mali konularda yaptıkları hataları, aşırı harcama yapıp kredi kartı borcuna batan, iflas edip yoksulluğa düşenleri de dersinde anlatıyor. Gerçek hayattan örnekler veren Pea, öğrencilerinin kötü harcama alışkanlıkları edinmelerini önlemeye çalışıyor:

“Gençler modaya uymayı sever. Bu yüzden de sadece birkaç kez kullanacakları kıyafetlere çok para harcarlar.”

Abiola Bakare: “Ben bu hatayı daha önce yaptım. Biraz para kazanır kazanmaz tasarruf etmek yerine kendime yeni ayakkabı ve kıyafet aldım. Çok büyük bir hataydı.”

Ders vermeye üç yıl önce başlayan Camilla Pea, geçen yıl gençlere para idaresini öğretmeyi teşvik eden bir kuruluşun Washington şubesi tarafından Yılın Öğretmeni seçilmiş. Charles Flowers Lisesi Müdür Yardımcısı Moji Silva, dersin gerek öğrenciler gerekse anne babalar tarafından büyük rağbet gördüğünü söylüyor:

“Annelerden biri, kendisi lise öğrencisiyken böyle dersler verilmediğini, üniversiteye başlayıncaya kadar çek yazmayı bile bilmediğini söyledi.”

Camilla Pea, öğrencilerini, aile gelirleri hakkında bilgi edinme ve anne babalarına nasıl bütçe yaptıklarını sorma konusunda da teşvik ediyor.

XS
SM
MD
LG