Erişilebilirlik

12 Mart Amerikan Basınından Özetler


12 Mart Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:09 0:00

New York Times, Başkan Trump’ın Dünya Sağlık Örgütü’nün corona virüsü salgınının pandemi haline geldiğini ilan etmesi üzerine Avrupa’dan Amerika’ya seyahatin 30 günlüğüne kısıtlandığı yönündeki açıklaması ve diğer gelişmeleri aktarıyor. Gazete, Trump’ın küçük işletmelere acil yardım sözü verdiğini, Kongre’dense bordro vergilerinde kesintiye gitme uygulamasına destek istediğini yazıyor. Habere göre milyonlarca insan salgın korkusu nedeniyle gündelik hayatlarına ara verirken Amerikan Ulusal Basketbol Ligi, Utah Jazz takımından bir oyuncunun corona testinin pozitif çıkması nedeniyle sezonun geri kalanını askıya aldı. Çok sayıda okul, üniversite, iş yeri, tiyatro, stadyum ve kamuya açık başka birçok alan kapılarını kapattı. Dünya Sağlık Örgütü’nün salgın için bundan böyle “pandemi” terimini kullanacak olması ise gazeteye göre çoğunlukla simgesel bir anlam taşısa da kamu sağlığı yetkililerinin virüsün kontrol altına alınamaması nedeniyle duyduğu kaygıyı yansıtıyor. Öte yandan Başkan Trump, Schengen bölgesine 30 günlüğüne uygulanacak seyahat yasağının Amerikan vatandaşları, greencard sahipleri ve ailelerini kapsamayacağını söyledi. Corona virüsünü “yabancı virüs” olarak tanımlayan Trump, Avrupa Birliği’niyse önlem almamakla da suçladı. Gazete ayrıca Amerika’da çok sayıda üniversitenin derslikler yerine derslerin çevrimiçi ortama aktarılması kararı almasının öğrencileri mağdur ettiğini yazıyor. Habere göre bahar tatiline girmekte olan birçok üniversite, eğitimin tatil sonrası internet üzerinden devam edeceğini duyurdu. Dar gelirli öğrenciler memleketlerine nasıl döneceklerini ya da nerede kalacaklarını düşünürken yabancı öğrenciler, online eğitime izin vermeyen vize statüleri nedeniyle endişeli.

Washington Post ise Amerika’da corona virüsü salgınının ekonomiye yönelik olumsuz yansımaları nedeniyle son bir haftada yüzlerce kişinin işten çıkarıldığını, 11 yıldır borsalara ivme kazandıran sürecin sona erdiğini kaydediyor. Habere göre hava ulaşımı, konaklama, taşımacılık, restoran, seyahat ve etkinlik organizasyonu başta olmak üzere birçok sektörde işten çıkarmalar başladı. İktisatçılar, tedarik zincirlerinin kopması, insanların evden çıkmaması ve daha az para harcaması nedeniyle önümüzdeki dönemde işten çıkarılacak eleman sayısının artmasından korkuyor. Corona salgınına bağlı işten çıkarmalar en çok işe yeni başlayan gençleri, bağımsız çalışan taşeronları ve kısa süreli ve geçici işlerde çalışanları etkiliyor. Çok sayıda şirketin eleman alımını geçici olarak durdurması nedeniyle işlerini kaybedenler yeni iş bulmakta da zorlanıyor. Habere göre örneğin Çin’de fabrikaların kapanması ve imalatın durması nedeniyle ithal ürünleri taşıyan kargo gemilerinin işletiminin aksaması, Amerika’nın en yoğun limanı olan Los Angeles Limanı’nın adeta boşalmasına neden oldu. Amerika’da her yıl düzenlenen en büyük festivallerden South by Southwest’in ertelenmesi gibi önlemlerse birçok sektörü aynı anda olumsuz etkiliyor.

Wall Street Journal ise “boğa piyasası” olarak bilinen ve borsaların yükseliş eğilimi gösterdiği zaman dilimlerini tanımlayan dönemin Dow Jones Endeksi’nde dün itibarıyla sona erdiğini yazıyor. Gazete, 11 yıl süren şimdiye kadarki en uzun soluklu “boğa piyasası” döneminin kapanmasının ekonomik büyümeyi de durduracağı korkusunu körüklediğini kaydediyor. 9 Mart 2009’da başlayan boğa piyasası dönemi, böylelikle Dow Jones Endeksi’nin 12 Şubat’ta eriştiği en üst seviyeden bu yana yüzde 20,3 oranında değer kaybetmesiyle birlikte sona erdi. Standard and Poors Endeksi ise 19 Şubat’ta eriştiği en üst seviyeden bu yana yüzde 19 değer kaybederek “boğa piyasası” döneminden “ayı piyasası” olarak tanımlanan, hisse fiyatlarının düşük seyrettiği döneme geçmeye çok yaklaştı. Borsaların yükseliş eğiliminden düşüş eğilimine geçmesinde en çok değer kazandıkları noktadan sonra yüzde 20 değer kaybına uğramaları kriter alınıyor. Gazete, Dünya Sağlık Örgütü’nün corona salgınını “pandemi” olarak tanımlaması üzerine borsalardaki düşüşün hızlandığını kaydediyor.

XS
SM
MD
LG