Erişilebilirlik

10 Mart Amerikan Basınından Özetler


10 Mart Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:47 0:00

Wall Street Journal, corona virüsü salgınının küresel piyasalar üzerindeki olumsuz etkilerinin sürdüğünü yazıyor. Gazete, Dow Jones Endeksi’nin 2008 küresel mali krizinden bu yana en sert düşüşü yaşayarak yüzde 7,8 değer kaybettiğini, petrol fiyatlarınınsa 1991 Körfez Savaşı’ndan bu yana en büyük değer kaybına uğradığını bildiriyor. Habere göre 30 yıllık Amerikan hükümet tahvillerinin faiz oranlarıysa ilk kez yüzde 1’in altına indi. Standard and Poors endeksinde işlem gören 11 sektörün hepsinde birden düşüş gözlenirken yüzde 20’lik kayıpla en büyük gerileme enerji sektöründe yaşandı. Başkan Trump, dün yaptığı açıklamada, corona virüsünün ekonomiye yönelik etkilerini azaltmak için Cumhuriyetçi Kongre üyeleriyle bir araya gelip bordro vergilerinde indirime gitmek ya da küçük işletmelere kredi vermek gibi seçenekleri ele alacağını söyledi. Mali hizmetler firması Cantor Fitzgerald’ın baş piyasa strateji uzmanı Peter Cecchini ise borsaların 11 yıllık yükseliş sürecinin sona erdiğini kaydediyor. Uzman, merkez bankalarının yıllar içinde faiz oranlarını baskı altında tuttuğunu, bunun, yatırımcıları hisse senedi almaya yönelttiğini söylüyor. Ancak uzmana göre küresel büyümenin yavaşladığına ilişkin geçen yıl beliren işaretler, dikkate alınmadı. Bu kırılganlık nedeniyle corona virüsü krizinin patlak vermesi üzerine ekonomi çözülmeye başladı. Öte yandan gazete, ham petrol fiyatlarındaki ani düşüşün kredi ve sermaye piyasalarında iki haftadır yaşanan çalkantıları körüklediğini kaydediyor.

New York Times ise Çin dışında corona virüsüne bağlı en çok can kaybının yaşandığı İtalya’da salgının önüne geçmek için ulusal çapta seyahat yasağı uygulaması getirildiğini yazıyor. Gazete, Başbakan Giuseppe Conte’nin açıkladığı önlemlerin, otoriter bir rejim olan Çin’in virüsü kontrol altına almak için getirdiği ve işe yarıyor olabileceği düşünülen aşırı sıkı uygulamaların benzeri olduğunu kaydediyor. Ancak habere göre bireysel hak ve özgürlüklerine düşkün 60 milyon nüfuslu modern ve demokratik bir Avrupa ülkesinin kısıtlamalara uymak için gereken özveride bulunup bulunmayacağına ilişkin tartışmalar sürüyor. Öte yandan okul ve üniversitelerin en erken 3 Nisan’a kadar kapatıldığı, spor müsabakalarının iptal edildiği İtalya’da hapishane ziyaretlerinin yasaklanması üzerine 27 hapishanede ayaklanma çıktı. Gardiyanların rehin alındığı, Modena’da bir hapishanede birkaç tutuklunun öldüğü bildiriliyor. İtalya’nın karşı karşıya olduğu bir başka mesele ise Avrupa kıtasının en yaşlı nüfusuna sahip olması. İtalyan kamuoyunu yeni kurallara uymaya teşvik eden Başbakan Conte, yaşlılara hizmet veren sağlık sisteminin salgın nedeniyle baskı altında kalacağını vurguladı. Öte yandan New York Times, petrol piyasalarında yaşanan ani çalkantının, enerji firmalarından bütçeleri ham petrolün fiyatına bağlı olan hükümetlere kadar dünyanın dört bir yanında birçok alanda hasara yol açabileceğini öngörüyor. Habere göre corona virüsü salgınının ticareti yavaşlatması, ulaşım ve enerji sektörüne bağımlı diğer ekonomik faaliyetlere olan talebin düşük kalmaya devam etmesi anlamına geliyor. Öte yandan gazete, Rusya’nın petrol üretimini azaltmayı reddetmesi üzerine Suudi Arabistan’ın fiyat indirimine gitmesiyle patlak veren petrol krizi sona erse bile petrol fiyatlarının yıllarca düşük kalabileceği uyarısında bulunuyor. Petrol sektöründe çalışan çok sayıda işçinin işini kaybetmesi, küçük şirketlerinse iflas etmesi bekleniyor.

Washington Post ise dün California’nın Oakland Limanı’na yanaşan Grand Princess yolcu gemisinden tahliye edilen yolcu ve mürettebatın karantinaya alınmak üzere Texas eyaletinin San Antonio kentine gönderildiğini yazıyor. Habere göre üçüncü tahliye ve karantina dalgasını kabul edecek olan San Antonio’nun Belediye Başkanı Ron Nirenberg, federal sürecin karmaşık olduğunu ve uygulamaların, kent sakinlerinin sağlığını tehlikeye attığını söyledi. Nirenberg, “Bu süreç boyunca bu başkanın ve yönetimin sergilediği beceriksizlik ve koordinasyon noksanlığının boyutlarının akıllara durgunluk verecek ölçüde olduğunu gördüm,” dedi. Texas, Çin’in Wuhan kentinden ve Diamond Princess yolcu gemisinden tahliye edilen yüzlerce kişinin karantinaya alındığı üç eyaletten biri. Karantina merkezlerindeki yetkililer, veri eksikliği, gelişigüzel uygulanan protokoller ve beklenmedik bazı talepler nedeniyle şaşkınlık yaşadıklarını bildiriyor. Öte yandan Washington Post, corona virüsü salgınının Amerikalı çalışanların en büyük sorunlarından biri olan ücretli hastalık izni eksikliğinin yol açtığı zorlukları bir kez daha gözler önüne serdiğinin altını çiziyor. Habere göre Florida ve güneydoğudaki eyaletlerin çoğu, 2011’den bu yana, şirketlerin çalışanlarına ücretli hastalık izni vermesini zorunlu kılan yasalar çıkarılmasını engelliyor. Amerika’nın en çok turist çeken eyaletlerinden Florida’da seçmenlerin büyük çoğunluğu ücretli hastalık iznini onaylamasına rağmen Florida’da büyük eğlence parkları işleten Walt Disney firması ve Florida Ticaret Odası, bu tasarının yasalaşmasını engelliyor.

XS
SM
MD
LG