Erişilebilirlik

6 Mart Amerikan Basınından Özetler


6 Mart Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:45 0:00

Washington Post, Demokrat Parti başkan adaylığı yarışının en iddialı isimlerinden Elizabeth Warren’ın dün yarıştan çekildiğini açıklamasının Amerikan siyasetindeki cinsiyet ayrımcılığı meselesini bir kez daha gündeme getirdiğini yazıyor. Gazete, çok sayıda destekçisinin Warren’ın sadece kadın olduğu için yarışta arka plana itildiğine inandığını kaydediyor. Habere göre Warren, dün evinin önünde yaptığı açıklamada, cinsiyet ayrımcılığı meselesinin başkanlık yarışına katılan her kadın için geçerli olduğunu söyledi. Öte yandan gazete, Warren kampanyasının da kusurları olduğunun altını çiziyor. Yerli Amerikan kanı taşıdığı şeklindeki iddiası sonrasında özür dilemek durumunda kalması, sağlık hizmetleri planını anlatmakta ve partinin liberal ve merkezci kanatları arasında köprü kurmayı başaramaması, Warren’ın kampanyasını zora soktu. Warren’ın havlu atması, dört yıl önce Hillary Clinton’ın Donald Trump’a mağlup olduğu başkanlık yarışından sonra başlayan “Amerika’da hiç kadın başkan olacak mı?” tartışmasını yeniden körükledi. Öte yandan Warren’ın Biden ya da Sanders’ı destek verip vermeyeceği merakla bekleniyor.

Washington Post bugün ayrıca Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi’nin bu hafta yayınladığı rapora göre İran’ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerine hız verdiğini yazıyor. Gazete, İran’ın giderek artan zenginleştirilmiş uranyum stoğunun gelecekte Tahran Hükümeti’ne nükleer bomba yapımının en kritik unsuru olan parçalanabilir uranyum sağlayacağını kaydediyor. Habere göre iki yıl önce İsrailli casuslar tarafından İran’dan çalınan belgeler, İran’ın nükleer bomba üretmek için gereken bileşenleri elde etmede ne kadar çok ilerleme kaydettiğini gözler önüne seriyor. Washington Post’un ele geçirdiği belge özetlerinde, İranlı yetkililerin gizli laboratuvar ağlarında karmaşık deneyler yaptığı ve gelecekte yapılacak nükleer denemeler için gereken teçhizatın nerede yeraltına saklanacağı gibi sorulara yanıt aradığı yazılı. İran, Trump Yönetimi’nin Amerika’yı 2015 tarihli nükleer anlaşmadan çıkarması üzerine anlaşmanın öngördüğü birçok kısıtlamaya uymayacağını açıklamıştı. Bunlardan biri, düşük oranda zenginleştirilmiş uranyum stoğunun 300 kilogramla sınırlanmasıydı. Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi’nin yeni yayınladığı raporuna göre İran, bu sınırı aşarak zenginleştirişmiş uranyum miktarını üç kattan fazla arttırarak bin 20 kilograma çıkardı. İran ayrıca nükleer yakıt üretimine hız vermek için yeni santrifüj makinalarını devreye soktu. Düşük oranda zenginleştirilmiş uranyum nükleer enerji santrallarında kullanılıyor. Ancak bu uranyumu ek işlemden geçirerek nükleer bomba için gereken yüksek oranda zenginleştirilmiş uranyum elde etmek mümkün.

New York Times ise corona virüsü salgınının tüm dünyada yayılmaya devam etmesinin sivil havacılık sektörünü sarstığını yazıyor. Gazete, uçak seferlerinin iptal edilmesi, bilet satışlarının azalması ve hizmetlerin daha aylarca aksama olasılığı nedeniyle havayolu şirketlerinin hisselerinin borsada dün hızla değer kaybettiğini belirtiyor. Habere göre United Airlines, JetBlue ve Lufthansa, iptal ettikleri seferlere yenilerini ekledi. Havayolu firmalarını temsil eden Airlines for America örgütüne göre corona virüsü salgını nedeniyle bu yıl küresel sivil havacılık sektörünün 63 ila 113 milyar dolar kayba uğrayabileceği öngörüyor. Örgütün başkanı Nicholas Calio, bu hafta geçen haftaya kıyasla çok daha az sayıda yolcunun uçaklara bindiğini, talebin düşmesi nedeniyle uçuşların iptal edildiğini söyledi. Corona virüsü borsalarda zaten bir süredir çalkantı yaratıyordu. Ancak küresel hava ulaşımının aniden azalması, corona salgınının ekonomiye yönelik daha yıkıcı etkilerinin görüleceği bir dönemece girildiğinin habercisi olabilir. Gazeteye göre corona salgınının tıpkı 11 Eylül 2001 terör saldırıları sonrasında olduğu gibi sivil havacılık sektörünün varlığına yönelik bir tehdit haline geleceği kaygıları giderek artıyor.

XS
SM
MD
LG