Erişilebilirlik

5 Mart Amerikan Basınından Özetler


5 Mart Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:53 0:00

Washington Post, New York eski Belediye Başkanı ve milyarder işadamı Michael Bloomberg'ün Demokrat Parti başkanlık yarışından çekilmesinin gerek seçmen sayısını arttırması gerekse finansal durumunu güçlendirmesi açısından Joe Biden'ın işine yarayacağını yazıyor. Gazete, Biden'ın Salı günkü ön seçimlerde elde ettiği zaferin kampanyasının aylardır oluşturmaya çalıştığı ancak şu ana kadar başaramadığı geniş tabanlı siyasi koalisyonu kurmasına fırsat verdiğini kaydediyor. Habere göre Biden'ın farklı coğrafi bölgelerde siyahlar, banliyölere yaşayan yüksek eğitimliler ve ılımlı beyazlardan aldığı oylar, Demokratlar arasındaki güveni yükseltti. Biden'ın sürpriz başarısı ılımlı Demokratlar'ı memnun ederken Bernie Sanders'ın Süper Salı seçimlerinden galip çıkmasını umut eden Cumhuriyetçiler'i ise tedirgin etti. Biden, gençlerin ve Latin kökenlilerin oylarını cezbetmede Sanders kadar başarılı olamasa da siyahlar ve banliyölerde yaşayan eğitimli kadın seçmenlerin ortak paydası olan Trump karşıtı hisleri kendi avantajına çevirmeyi başardı. Gazete, bunun en açık örneğinin, son ön seçimlere kıyasla Salı günü 986 bin seçmenin daha sandık başına koştuğu Virginia eyaletinde yaşandığını kaydediyor. Biden, Virginia ve Alabama'da siyah seçmenlerin yüzde 70'inin, Kuzey Carolina ve Texas'taysa yüzde 60'ının oyunu alarak, bu kritik seçmen grubu arasında birinci tercih olduğunu bir kez daha tescil etti.

Washington Post bugün ayrıca Salı gece yarısından sonra Tennessee eyaletinin Nashville kenti yakınlarında dört ilçede etkili olan ve en az 24 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan hortum felaketine ilişkin ayrıntıları aktarıyor. Gazete, Tennessee'de 2011 yılından bu yana en çok can kaybına yol açan bu son hortum felaketi nedeniyle eyalette acil durum ilan edildiğini yazıyor. Habere göre rüzgar hızı saatte 280 kilometreye ulaşan ve 80 kilometre çapındaki bölgeyi vuran hortumun etkili olduğu yerlerde elektrik, doğalgaz, su ve ulaşım ihtiyaçları karşılanamıyor. Ulusal Meteoroloji Dairesi'nin hortumun oluşmasından kısa süre önce bölgeye uyarı göndermesine rağmen fırtınanın çok hızlı ilerlemesi, çok sayıda bölge sakininin zamanında önlem alamamasına ya da güvenli bir noktaya ulaşamamasına yol açtı. Eyaletin başkenti Nashville'de en az 48 bina yıkıldı, çok sayıda kamu binasıyla birlikte Tennessee Eyalet Üniversitesi ve Eyalet Hapishanesi'ne ait bazı yapılar ağır hasar gördü. Başkan Trump'ın afet bölgesini yarın ziyaret etmesi bekleniyor.

New York Times ise Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi CDC yetkililerinin dün yaptığı açıklamaya göre Amerika'da corona virüsü testi yaptırmak isteyen herkesin doktorlarından onay almaları halinde test edileceğini bildirdiğini yazıyor. Ancak gazete, Amerika'nın corona virüsü teşhis kapasitesinin şu anda son derece sınırlı olduğunu, hastane ve kliniklerin test olma talebinde bulunan çok sayıda hastanın akınına uğrayabileceğini kaydediyor. Yeni getirilen kritere göre ateşi olan, öksüren ya da nefes darlığı çekenler, doktorlarının inisiyatifine göre corona testine tabi tutulabilecek. Ancak grip mevsiminin tüm hızla ilerlediği bu dönemde uzmanlar, milyonlarca insanın zaten solunum sorunu yaşadığını ve doktorların kimlere corona testi yapılması gerektiği kararına varmasının zor olduğunu söylüyor. Yeni uygulamaya göre doktorlar, corona testini kendi muayenehanelerinde yapamayacak, bunun yerine hastalarını eyalet laboratuarlarına sevkedecek. Trump Yönetimi ise yarına kadar corona testine erişimin kapsamının büyük ölçüde artacağı sözü verse de eyalet laboratuarları, milyonlarca Amerikalı'nın testten geçirilmesinin haftalar alacağını bildiriyor. Öte yandan gazete, Temsilciler Meclisi ve Senato'nun corona virüsüyle mücadeleye 8 milyar 300 milyon dolar ödenek ayrılması konusunda anlaşmaya vardığını yazıyor.

XS
SM
MD
LG