Erişilebilirlik

4 Mart Amerikan Basınından Özetler


4 Mart Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:41 0:00

Washington Post, dün 14 eyalette yapılan Süper Salı ön seçimlerinde eski Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın güney eyaletleriyle New England ve yukarı Orta Batı eyaletlerinde elde ettiği zaferlerin Demokrat Parti başkanlık yarışının şeklini bir gecede değiştirdiğini yazıyor. Gazete, şimdiye kadar yapılan ön seçimlerde en çok delege sayısını elde eden liberal aday Bernie Sanders’ın ise 415 delegeli California’da üstünlüğü elinde bulundurduğunu, ancak bu eyalette kesin sonuçların henüz açıklanmadığını bildiriyor. Habere göre yarıştan çekilen ılımlı rakiplerinin desteğini arkasına alan Joe Biden, kampanyasını başlattığından bu yana ilk kez ivme kazanmış olmanın avantajını kullanmaya başlayacak. Oysa kampanyasının mali durumu Biden’ınkine kıyasla daha güçlü konumda olan Sanders, Süper Salı seçimlerinin yapıldığı eyaletlerde çok daha iyi örgütlenmişti. Sanders, özellikle Latin kökenli seçmenlerin desteğiyle 228 delegeli Texas’ta zafer elde etmeyi umuyordu, ancak bu eyalette de avantajı Biden elde etti. Sanders, senatörü olduğu Vermont’taysa 2016’da Hillary Clinton karşısında oyların yüzde 85’ini toplarken dün yüzde 50’lerde kaldı. Colorado’da da performansının düştüğü gözlenen Sanders, bu eyalette 2016’da yüzde 60 oy alırken dün ise yüzde 40’ın altına düştü. Öte yandan dün en düşük performansı sergileyen Elizabeth Warren ve kampanyasına yaklaşım yarım milyar dolar harcayan Mike Bloomberg ise adaylığı almak için hemen hiç şansları olmamasına rağmen yarışta kalmayı sürdürüyor.

Wall Street Journal ise Amerikan Merkez Bankası FED’in corona virüsü salgını nedeniyle küresel ekonominin ve Amerikan ekonomisinin gerileme sürecine girme riskinin baş göstermesi üzerine 2008 mali krizinden bu yana en büyük acil müdahaleyi yaparak faizlerde yarım puanlık indirime gittiğini yazıyor. Habere göre Merkez Bankası’nın politika faizini yüzde 1 ila 1,25 aralığına çekmesine rağmen borsalarda düşüşler yaşanmaya devam etti. Büyük piyasa endeksleri yüzde 3 oranında değer kaybetti. Piyasanın verdiği bu tepki, gazeteye göre kamu sağlığı yetkililerinden net bir yanıt gelmediği sürece güven ve harcamalardaki düşüşü Merkez Bankası’nın tek başına alacağı önlemlerle engelleyemeyeceğinin bir göstergesi. Banka, bu gibi tedbirleri genellikle 2001 ve 2008’de olduğu gibi ekonomik görünümün son derece olumsuz bir seyre girdiği zamanlar için saklar. Ancak gazetenin görüş aldığı iktisatçılar, ekonomik gerileme riskinin, bankanın şok niteliğindeki bu acil adımı atmasını gerektirecek kadar yükseldiğini kaydediyor. FED Başkanı Jerome Powell, dün düzenlediği basın toplantısında, “Virüs ve virüsün yayılmasını önlemek için alınan tedbirler Amerika’da ve yurtdışındaki ekonomik faaliyetleri bir süre daha etkilemeye devam edecek,” dedi. Geçen hafta Güney Kore, İtalya ve İran’da yeni corona virüsü vakalarının hızla artması ve virüsü kontrol altına alma çabalarının tehlikeye girmesiyle birlikte borsalar, 2008 krizinden bu yana en büyük düşüşü yaşadı. Emtia fiyatları, talebin azalmasına bağlı olarak düşerken uzun vadeli devlet tahvilleri rekor seviyede geriledi.

New York Times ise corona virüsü enfeksiyonlarının şimdiye kadar 77 can aldığı İran’da doktor ve hemşirelerin hükümetten yardım talep etmek yerine güvenlik güçleri tarafından sessiz kalmaları konusunda uyarıldığını yazıyor. Bazı İranlı yetkililer ve uzmanlar, düşmanları tarafından zaaflarının istismar edilmesinden korkan Tahran Hükümeti’nin salgının gerçek boyutlarını gizlemeye çalıştığını söylüyor. Habere göre İran’daki salgın, kısıtlı kaynaklara sahip baskıcı ve gizlilik yanlısı bir devletin ciddi bir salgın hastalığı önce önemsiz gibi göstermeye çalışmasının, sonraysa kontrol altına almakta zorlanmasının en açık örneği oldu. İranlı sağlık çalışanlarıyla yapılan telefon görüşmeleri ve mesajlaşmalara göre her hastaneye konuşlandırılan güvenlik görevlileri, sağlık çalışanlarının corona virüsüne, tıbbi malzeme sıkıntısına, hasta ve ölü sayısına ilişkin veri paylaşmasını engelliyor. Doktorlar ve diğer uzmanlar, gizlilik ve paranoyanın İran’ın imajı ve itibarını korumaya yönelik çabaların bir yansıması olduğunu, ancak bu adımların hem kamu güvenini sarstığını hem de salgını kontrol altına almak için yürütülen çalışmaları aksattığını kaydediyor.

XS
SM
MD
LG