Erişilebilirlik

6 Mart Amerikan Basınından Özetler


6 Mart Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:55 0:00

Başkan Donald Trump’ın selefi Başkan Obama’ya yönelttiği tele kulak suçlamalarının Amerikan basınındaki yankıları bugün de devam ediyor. Amerikan Federal Soruşturma Dairesi FBI Başkanı James Comey’nin Adalet Bakanlığı’na yönelik ‘tele kulak iddialarını reddedin’ şeklinde yaptığı çağrıyla ilgili ayrıntılar, Amerikan gazetelerinde geniş yer buluyor.

Washington Post, FBI Başkanı James Comey’nin, Başkan Obama’nın Trump’ın seçim kampanyası sırasında Trump Tower’ın telefonlarını dinlettiğine dair iddiaları reddetmesi için Adalet Bakanlığı’na çağrıda bulunduğunu, ancak Adalet Bakanlığı’nın bu çağrıya yanıt vermediğini bildiriyor. Habere göre FBI Başkanı Comey’nin Trump’ın iddialarını reddeden açıklamayı neden bizzat kendisinin yapmadığı, açıklık kazanmadı. Comey’nin Adalet Bakanlığı’na gönderdiği talebin kime hitaben kaleme alındığı da bilinmiyor. Öte yandan Ulusal İstihbarat Dairesi eski Başkanı James Clapper, dün NBC Televizyonu’nda katıldığı bir programda, görev başında olduğu süre içinde Trump’ın kampanyasının gizlice dinlenmesi yönünde hiçbir talimatta bulunulmadığını söyledi. Washington Post, Rusya’nın Kasım’daki başkanlık seçimlerine müdahalesiyle ilgili soru işaretlerinin artmasıyla birlikte Trump’ın da ateşle oynamaya başladığı yorumunda bulunuyor. Gazeteye göre sabahın erken saatlerinde yayınlanan ve şok etkisi yaratan Twitter paylaşımları, kabinesinin Rusya’yla olan ilişkilerinin ayyuka çıkması üzerine dikkatleri dağıtma çabası içine giren Trump’ın gündemi değiştirme girişiminin bir parçası.

Washington Post’un bir başka ana sayfa haberi ise Amerika’daki silah satışlarıyla ilgili. Habere göre Trump’ın başkanlık seçimlerini kazanmasından sonra silah satışlarında genel olarak azalma görüldü. Ancak bu süre içinde azınlıklar arasında silah sahibi olanların sayısı hızla arttı. Trump’ın kampanyası sırasında silah sahibi olma hakkını koruyacağına dair söz vermesinin, silah satışlarının azalmasındaki etkisi çok büyük. Ancak bu süre zarfında siyahlar ve LGBT bireyler silahlanmaya her zamankinden daha çok yöneldi. Bunun nedeni, değişen siyasi iklim nedeniyle başta siyahlar ve LGBT bireyler olmak üzere azınlıkların nefret suçlarının hedefi haline gelmekten korkması.

Washington Post’un iç sayfalarında ise Türkiye’deki Suriyeli mültecilerle ilgili bir haber göze çarpıyor. Haber, Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin yaşamlarını belgeleyen fotoğrafçı Emin Özmen’in çalışmalarına yer veriyor. Emin Özmen, son dört yıldır Türkiye’de yaşam mücadelesi veren ve yeni bir ülkede tutunmaya çalışan Suriyeli mültecileri fotoğraflıyor. Gazeteye göre çok sayıda mülteci, iş bulmaya çalışıyor. İşi olan mültecilerse haftada 6 gün, günde 12 saat, son derece zor şartlar altında çalışıyor. Özmen’in çok sayıda fotoğrafına Washington Post’un internet sitesinden erişmek mümkün.

Chicago Tribune ise Amerika’nın köhnemeye başlayan altyapısının oluşturduğu tehlikeleri ana sayfasına taşımış. Chicago’da 1933 yılında inşa edilen ve kolonlarındaki betonların artık dökülmeye başladığı bir köprünün fotoğrafını yayınlayan gazeteye göre çürümeye yüz tutan yapılar, sürücüler, yayalar ve köprü altında yaşayan evsizler için büyük bir tehdit unsuru. Habere göre Illinois eyaletinde en fazla yapısal hasara uğrayan ve çökme tehlikesi olan on köprüden dokuzu, Chicago’da.

XS
SM
MD
LG