Erişilebilirlik

24 Mart Amerikan Basınından Özetler


24 Mart Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:22 0:00

Washington Post, dün oylanması beklenen sağlık yasasının Temsilciler Meclisi’nde bugün oylanacağını yazıyor. Habere göre oylama, Temsilciler Meclisi Başkan Paul Ryan’ın imzasını taşıyan tasarının mevcut haliyle geçirilmesi imkansız olduğu için ertelendi. Gazete, bu adımın hem Başkan Trump hem de Paul Ryan için riskli bir kumar anlamına geldiğini yazıyor. Öte yandan habere göre başkanlığının en büyük sınavlarından birini vermeye hazırlanan Trump, tasarının Temsilciler Meclisi’nden geçmemesi durumunda Obamacare olarak bilinen sağlık reformu yasasının yürürlükte kalacağının sinyalini verdi. Gazeteye göre bu senaryo, 2010‘dan bu yana Obamacare’e savaş açan ve yasanın kaldırılmasını en öncelikli gündem maddesi haline getiren Cumhuriyetçi Parti için tam bir yenilgi anlamına gelecek. Washington Post, en büyük darbeyi ise kendisinin hep bir ‘iş bitirici’ olduğunu öne süren Başkan Trump’ın ve yasanın arkasındaki entelektüel güç olarak bilinen, bu tasarıya büyük siyasi yatırım yapan Temsilciler Meclisi Paul Ryan’ın alacağını yazıyor.

Washington Post bugün ayrıca Senato’daki onay süreci dünkü oturumla tamamlanan Anayasa Mahkemesi üyesi adayı Yargıç Neil Gorsuch’un önündeki engellerle ilgili habere yer veriyor. Habere göre Demokrat Parti’nin Senato’daki Başkanı Chuck Schumer, Gorsuch’un üyeliğine ‘hayır’ oyu kullanacağını söyledi, diğer Demokrat Partililer’i de aynı yönde oy kullanmaya çağırdı. Bu durum, Gorsuch’un onaylanması için Senato’dan 60 oy alması gerektiği anlamına geliyor, ancak Cumhuriyetçi Parti’nin yüz kişilik Senato’da 52 sandalyesi bulunuyor. Çoğu Demokrat Partili, hem Cumhuriyetçiler’in Başkan Obama’nın adayına hiç şans vermemesi, hem de geçmişte büyük şirketler lehine kararlar aldığı için Yargıç Gorsuch’a destek vermiyor. Ancak gazete, 2018‘deki ara seçimlerde yeniden seçilebilmek için yarışa girecek Demokrat Partili senatörlerin kendilerini riske atmamak için Gorsuch’a ‘evet’ oyu verebileceklerini bildiriyor.

New York Times ise İngiltere doğumlu bir teröristin düzenlediği Londra saldırısının etki ve yankılarının küresel çaplı olduğunu yazıyor. Habere göre İngiltere’nin güneydoğusundaki Kent’te doğan 52 yaşındaki Halit Mesut adlı saldırganın öldürdüğü ya da yaraladığı kişiler arasında Utah eyaletinden Mormon bir çift, Güney Kore’den turistler, Fransa’dan lise öğrencileri ve Romanya’dan iki sevgili var. Habere göre 1983-2003 yılları arasında kamu düzenini bozmak, silah taşımak gibi suçlardan hüküm giyen Mesut hakkında bir terör saldırısı düzenleyeceğine dair istihbarat ya da şu anda hakkında yürütülen mevcut herhangi bir soruşturma yoktu. Gazete ayrıca saldırganın son yıllarda İngiltere’de otomotiv sanayiinin kalbi sayılan Birmingham’de yaşadığını yazıyor ve Birmingham’in radikal İslam’la olan bağlarına dikkat çekiyor. Habere göre 2006 yılında yolcu uçaklarına saldırı düzenleme planı yaptığı ortaya çıkan El Kaide üyesi Raşit Rauf, Birmingham’da yaşıyordu.

XS
SM
MD
LG