Erişilebilirlik

20 Mart Amerikan Basınından Özetler


”Corona virüsü testi olamıyor musunuz? Belki de yanlış ülkede yaşıyorsunuz”

New York Times, Ocak ayı başında Hong Kong'dan Berlin'e dünyanın dört bir yanındaki bilimadamlarının Çin'in Corona virüsünün genetik kodunu açıklamasının ardından test kiti ve aşı geliştirmek için harekete geçtiğini, iki hafta içinde Avustralya'nın kendi test kitlerini hazırladığını, hatta ülkenin en ücra bölgelerindeki vatandaşlarını test edebilecek kapasiteye ulaştığını yazıyor.

Habere göre Singapur ve Güney Kore'deki laboratuvarlar test kiti üretimini hızlandırdı. Bu atılgan politikalar Singapur ve Güney Kore'nin yüzbinlerce insanı test etmesini, hastaları karantinaya almasını ve en azından şimdilik hastalığın yayılmasını kontrol altına almasını sağladı.

Amerika ve Avrupa ülkelerindeyse bunun tam tersi yaşandı. Endişeli vatandaşlar gecikmelerle karşılaşırken bazılarının test edilme talepleri daha en baştan reddedildi.

Ancak uzmanlar, test uygulamasını hızlandırmanın hastalığın bir adım önüne geçmeyi sağlayacağı aşamanın bir aydan uzun süre önce sona erdiğini kaydediyor.

Uzmanlara göre virüs testleri geliştirmek, zor değil. Ancak asıl mesele, teste erişebilenlerle erişemeyenler arasındaki uçurumun açılması, kamu sağlığı stratejileri ve idari beceriksizlik. Epidemiyoloji uzmanları, erken ve yaygın test uygulaması olmamasının ülke yöneticilerinin kör uçuşa geçmesi anlamına geldiğini vurguluyor.

Fransa, virüsün yayılmasını izlemek için test uygulamasına dayalı bir strateji geliştirmedi. İngiltere, testleri geliştirmesine rağmen Singapur ve Güney Kore'nin tersine kullanmamaya karar verdi. Virüs, Ocak sonunda Amerika'ya eriştiğindeyse Trump Yönetimi, salgın olasılığını önemsemedi. Salgının Trump'ın beklentilerinden çok daha hızlı yayılması ve Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi CDC'nin test kitlerinin kusurlu çıkması, Amerika'yı hem siyasi hem de teknik açıdan bazı ülkelerin gerisine düşürdü.

”Pandemi yayılırken Amerika'nın nehir kıyılarında kurulu kent ve kasabaları sel dönemine hazırlanıyor”

Wall Street Journal ise Amerika'da ”Northern Plains” olarak bilinen, Rocky Sıradağları'nın doğusunda yer alan geniş bozkır bölgeden, güneyde Meksika Körfezi'ne, Mississippi Nehri kıyılarında kurulu çok sayıda yerleşim biriminin önümüzdeki aylarda yaşanması olası sel felaketlerine hazırlandığını yazıyor.

Ancak habere göre Corona virüsü salgını nedeniyle kopan küresel tedarik zinciri ve ekonomik gerileme kaygıları, sel mevsimine hazırlanmaya çalışan bölgelerde emniyet ekipmanı sıkıntısı çekilmesine yol açabilir.

Geçen yılki tarihi sel felaketinden sonra hala toparlanmaya çalışan Amerika'nın kuzey ve orta kesimlerindeki eyaletler, Corona virüsü pandemisinin tam ortasında bir yandan da sel mevsimiyle mücadele etmek zorunda kalacakları için endişeli.

Geçen yıl 19 eyalette yıkıcı etki bırakan sel felaketi, 20 milyar dolarlık maddi zarara yol açmıştı. Bu yılsa on binlerce kum torbasının yanı sıra bu eyaletlerde yaşayan insanlar için el dezenfektanı, temizlik malzemesi, eldiven ve maske gibi ihtiyaçlar da baş gösterdi.

Amerikan Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi NOAA'ya göre bu yıl kuzeydeki bozkır bölgelerden Meksika Körfezi'ne 23 eyalette etkili olması beklenen sellerin en çok Kuzey ve Güney Dakota ve Minnesota'da hasara yol açması bekleniyor.

Mississippi'nin Meksika Körfezi'ne döküldüğü deltada kurulu New Orleans ve genel olarak Louisiana eyaletindeyse Corona virüsü salgını kriz aşamasına erişmek üzere.

XS
SM
MD
LG