Erişilebilirlik

17 Mart Amerikan Basınından Özetler


17 Mart Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00

Los Angeles Times, Trump’ın sosyal programlarda ve sanat, çevreyi koruma, yabancı ülkelere yardım, eğitim ve tarım gibi kilit alanlarda yapılması planlanan kesintilerin orduya yarayacağını yazıyor. Gazete özellikle gençleri sanata teşvik etme misyonu taşıyan Ulusal Sanat Vakfı’na yönelik kesintilere odaklanıyor ve sanatın her zaman bütçe tasarılarında en çok kesintiye uğrayan alan olduğunu hatırlatıyor. LA Times ayrıca tıp ve iklim değişikliği araştırmalarının, toplu taşımacılık ve yoksullara barınma ve ısınmaları için yakıt sağlayan programların, kütüphanelerin ve meslek eğitimi programlarının gereksiz ya da etkisiz oldukları gerekçesiyle kesintiye uğradığını yazıyor.

Boston Globe da ana sayfasında bütçe tartışmalarına yer veriyor ve Trump’ın özellikle en büyük desteği aldığı kırsal kesimlerde yaşayan yoksulların bu bütçe planıyla en büyük darbeyi yediğini yazıyor. Gazeteye göre Trump’ın planladığı bütçe kesintilerinden en büyük zararı yaşlılar, yoksullar, çocuklar ve tıp araştırmaları görecek. Trump’a Beyaz Saray yolunu açan en büyük destekçileri ise kırsal kesimlerde yaşayan halk. Gazete, Trump’ın destekçilerini adeta sırtından vurduğunu yazıyor. Trump’ın tasarısına göre kırsal kesimlere hizmet veren küçük havaalanlarına ve demiryolu inşaatlarına, su ve kanalizasyon hizmetlerine aktarılan fonlar tehlikeye girecek.

New York Times ise bugün İrlanda’nın en büyük bayramı St. Patrick Günü nedeniyle verilen öğlen yemeğine katılan Başkan Trump, Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan ve diğer yetkililerin fotoğrafına yer vermiş. New York Times da Trump’ın bütçe kesintilerini ana sayfaya taşıyor ve başkanın, kendi seçmen tabanına yönelik hizmetleri ortadan kaldırdığına dikkat çekiyor. Gazete bugün ayrıca Trump’ın seçim kampanyası sırasında sık sık gündeme getirdiği Müslüman yasağının şimdi başına adeta bela olduğunu yazmış. Yeni seyahat yasağının Hawaii ve Maryland eyaletlerinde hukuk engeline takıldığını yazan gazete, yasağı durduran yargıçların, Trump’ın ‘Müslüman yasağı’ sözünü başkan olmadan önce, kampanyası sırasında sarf etmesinin bu sözlerin hukuki hafızadan silineceği anlamına gelmediği şeklindeki açıklamasına yer veriyor.

XS
SM
MD
LG