Erişilebilirlik

Mariupol'da Çatışmalar Yoğunlaşıyor


Mariupol'da kuşatılan polis karakolunda çıkan yangın binayı enkaza çevirdi

Ukrayna birlikleri, zırhlı araçların eşliğinde dün Mariupol kentindeki barikatları aşarak, Rusya yanlısı ayrılıkçıların işgali altındaki karakolu kuşattı

Görgü tanıkları operasyonda en az yedi kişinin öldüğünü bildirdi. Televizyonlarsa enkaz haline gelmiş binanın görüntülerine yer verdi.

Azak denizi kıyısında bulunan Mariupol’daki operasyon, Ukrayna’nın doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların düzenlemek istediği referandumun iki gün öncesinde düzenlendi. Ayrılıkçılar yarınki referandumla Donetsk Halk Cumhuriyeti adında bir bağımsız devlet kurmayı amaçlıyor. Benzer bir referandumun yakındaki Luhansk’ta da düzenlenmesi bekleniyor.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin dün Kırım’a gitti. Putin, Mart ayında Rusya tarafından ilhak edilmesinden sonra Kırım’a ilk kez gidiyor. Sivastopol’da askeri birliklere konuşan Putin, 2014 yılının Kırım’da yaşayan halkın “kati bir şekilde Rusya’yla birlikte olmayı tercih ettiği yıl” olarak anılacağını söyledi.

Kırım’ın Rusya tarafından ilhakını tanımayan Amerika, Putin’in ziyaretini “gereksiz ve kışkırtıcı” bulduğunu bildirdi. Washington ayrıca Kırım’ın ilhakının “yasadışı ve gayrı meşru” olduğunu açıkladı. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı da “kışkırtıcı” diye nitelediği ziyaretin bariz bir şekilde ülkenin egemenliğini ihlal ettiğini belirtti.

Yarım milyona yakın kişinin yaşadığı Mariupol’da Ukrayna ordusu ve isyancılar ikinci kez çatışmaya giriyor.

Dün internette yayınlanan bir videoda silahsız Rusya yanlısı göstericilerin Ukrayna ordusuna bağlı tanklardan açılan ateş sonucu vurulduğu görülüyor. Bir başka videodaysa bir Ukrayna askeri, uzaktan açılan bir ateş sonucu vuruluyor. Videoların içeriği bağımsız kaynaklarca doğrulanamadı.

Ayrılıkçıların lideri Denis Puşilin, Rus medyasında çıkan açıklamalarında, yarınki Donetsk referandumda halktan bağımsızlığa destek isteyeceğini bildirdi. Luhansk’taki referandumda da halka aynı soru yöneltilecek.

Bu arada Ukrayna’nın doğusunda yapılan son bir kamuoyu yoklamasına göre bölgede yaşayanların yüzde 70’i Rusya’ya bağlanmak istemiyor.
XS
SM
MD
LG