Erişilebilirlik

Marine Le Pen Beyrut'ta Başörtüsü Takmayı Reddetti


Fransa'nın aşırı sağ partisinin başına geldiğinden bu yana ilk resmi dış ziyaretini Lübnan'a yapan Marine Le Pen'in gezisine, Beyrut büyük müftüsüyle görüşmesi sırasında başörtüsü takmayı reddetmesi damga vurdu.

Lübnan Devlet Başkanı Michel Aoun ile Beyrut'taki önemli dini ve politik liderlerle görüşmek amacıyla Lübnan’a giden Le Pen'in, ülkenin en yüksek Sünni otoritesi Dar-el-Fatwa'nın yöneticisi büyük müftü Abdellatif Deriane ile planlanan görüşmesi başörtüsü engeline takıldı. Müftüyle görüşmesi için girişte başını örtmesi istenen Le Pen, "Sayın Müftüye selamlarımı söyleyin. Ancak başörtüsü takmayacağım" diyerek kameraların önünde salonu terketti.

Marine Le Pen Beyrut'ta Türban Takmayı Reddetti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:48 0:00

"Uygunsuz davranış"

Dar al-Fatwa'nın basın sözcülüğü, kurum protokolü gereği Marine Le Pen'in müftüyle görüşmesi öncesinde kendisine başörtüsü takma zorunluluğunu hatırlattıklarını vurgulayarak, "Dar al-Fatwa yöneticilerinin, bu bilinen kurala uymayan Marine Le Pen'in uygunsuz davranışı karşısında şaşırdıklarını" dile getirdi.

FN Genel Başkan Yardımcısı Le Pen'in sağ kolu Florian Philippot, "Bu tavır, Fransız ve dünya kadınlarına gönderilen güzel bir kadın hakları ve özgürlük mesajıdır," dedi. Le Pen'in ekibi, aşırı sağcı kadın liderin 2015 yılında Kahire'deki Al-Ezher Büyük İmamı Ahmed al-Tayeb ile başörtüsü takmadan görüşebildiğini hatırlatarak, Beyrut'ta başını örtmesi için hiçbir gerekçe olmadığını dile getirdi.

Anketlerde hızla yükseliyor

Le Pen, Beyrut'ta uluslararası lider imajını öne çıkarırken, Fransa'da yapılan anketler de Le Pen'in popülaritesinin hızla yükselmekte olduğunu gösteriyor. Tüm anketlerde ilk turun galibi görünen Marine Le Pen'in, ilk kez ikinci turda oy oranının yüzde 44'e ulaştığı görülüyor.

Opinionway firmasının yaptığı ankette, Le Pen ikinci tura sağın adayı François Fillon ile kalırsa, Fillon yüzde 56, Le Pen ise yüzde 44 oy alıyor. Adı yolsuzluk skandalına bulaşan Fillon'un oy oranı daha önceki anketlerde yüzde 62 görünüyordu.

Eğer Le Pen, liberal sol aday Emmanuel Macron ile ikinci tura kalırsa, Macron yüzde 58, Le Pen ise yüzde 42 oranında kalıyor. Macron, Le Pen ile arayı halen açık tutsa da 8 Şubat'ta yapılan anketlerde kaydettiği yüzde 66'nın 8 puan gerisine düşüyor.

Banliyö olayları Le Pen'e yaradı

Opinionway yöneticisi Frédéric Micheau, "Elbette bu rakamları dikkatle okumak lazım. Herşey ilk turun ardından değişir. Ancak, Marine Le Pen, ikinci turda hiç bu kadar yüksek destek elde etmemişti. Bu, ilk kez oluyor. 2002'de Jacques Chirac'ın baba Le Pen karşısında ikinci turda elde ettiği yüzde 82'den çok uzaktayız" dedi. Frédéric Micheau, Emmanuel Macron'un hız kaybettiğinin, banliyö olayları ve polis tartışmalarının ise Le Pen'in işine yaradığının açıkça görüldüğünü de dile getirdi.

"Kalitesiz seçim kampanyası"

Ankette, Le Pen ilk turda yüzde 27 oranına ulaşıyor. Le Pen'i yüzde 20 ile Fillon ve Macron izliyor. PS'in adayı Benoit Hamon ise yüzde 16'da kalıyor. Anketin ortaya çıkardığı yeni bir rekor ise, Fransızlar'ın seçim kampanyasından şikayetleri. İlk kez ankete katılanların yüzde 84'ü seçim kampanyasının "son derece kalitesiz olduğunu" dile getiriyor. Seçmenin neredeyse yarısına yakını ise halen kararsız olduğunu belirtiyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG