Erişilebilirlik

Manning'in Cezası Önümüzdeki Haftalarda Belli Olacak


Manning'in Cezası Önümüzdeki Haftalarda Belli Olacak
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00

Amerika'nın devlet sırlarını WikiLeaks sitesine sızdıran Bradley Manning, casusluk, kamu malı hırsızlığı ve veri tahrifatından suçlu bulundu. 130 yıla kadar hapisle cezalandırılması mümkün

Amerikan tarihinin en büyük sızıntı olayına karışan Bradley Manning adlı er, casusluktan suçlu bulundu. “Düşmana yardım ettiği” suçlamasından aklansa da Manning, devlete ait yüzbinlerce gizli belgeyi gizlilik karşıtı WikiLeaks sitesine sızdırdığı için casusluk, kamusal belge hırsızlığı ve veri tahrifatı gibi eylemlerden suçlu bulundu. Amerika’nın Sesi Pentagon Muhabiri Luis Ramirez, mahkemenin Bradley Manning’e ömür boyu hapis cezası verebileceğini bildiriyor. Bu da Amerikan hükümetinin bundan böyle, İnternet çağında istihbarat bilgilerini sızdıranlara karşı sert tedbirler alabileceğini gösteriyor.

Mahkeme, üç yıl hapiste, kısmen de hücre hapsinde tutulan Bradley Manning’in casusluktan suçlu olduğuna karar verdi.

Manning en ciddi suçlamadan, ‘düşmana yardım etmek’ suçundan aklandı. Ancak casusluktan suçlandığı için 136 yıla kadar hapis cezası alması mümkün.

Bradley Manning’in dışarı sızdırdığı dosyaların bazıları Usame bin Ladin’in gizlendiği evde bulundu.

Manning Amerikan tarihinin en büyük gizli resmi bilgi sızdırma suçunu üstlendi. Irak’ta görev yaptığı sırada 700 bin dosyayı WikiLeaks’e verdiğini kabul etti. Bunlar arasında Bağdat’ta sivillere kasıtlı olarak saldıran bir Amerikan helikopterinden çekilmiş video görüntüler de var.

Bu olayların ortaya çıkması, Amerika’da sivil hakları savunan grupları 25 yaşındaki bu istihbarat uzmanının lehine çevirdi. Bu gruplar, dava boyunca Fort Meade kentindeki adliye binası dışında Manning’e destek verdi.

Emma Cape: “Manning Amerika’nın bilgi özgürlüğü, demokrasi özlemini simgeliyor. Bizler halkın doğrudan idaresini savunan kişiler olarak liderlerimizi sorumlu tutuyoruz.”

Amerikan hükümetine göreyse Bradley Manning, Amerikan askerlerini ve ulusal çıkarlarını tehlikeye atmış bir hain.

Jeffrey Gordon Savunma Bakanlığı eski sözcüsü: “Bizler 21’inci yüzyıl çatışması içindeyiz. Bu çatışmanın çoğu fikirler arasında. Eğer Amerika’yı rezil edebiliyor, dünyanın gözünde itibarını düşürüyorsanız, bu da savaşın bir parçası. Bu bir asimetrik savaş. Bana kalırsa Bradley, kendi ülkesine karşı ön cephede savaştı.”

Savunma avukatları, müvekkilleri Manning’i genç, saf ve iyi niyetli bir hümanist olarak tanıttı. Üç yıl önce tutuklanmasından bu yana, hayatı hakkındaki duygusal sorunlar ve Amerikan devletine karşı tutumunun ortaya çıkması, ordunun kendisini neden bu kadar hassas bir göreve verdiği yönünde soru işaretlerine yolaçtı.

Eski Savunma Bakanı eski yardımcısı Lawrence Korb’un yorumu şöyle: “Irak’a gönderilmeden önce amiri, ‘Bu kişiyi görevlendirmek doğru mu? Çok ruhsal sorunları var. Ama çaremiz yok’ dedi, ama yine de gönderdi. Eğer birini ait olmadığı bir yere gönderiyorsanız, belanızı arıyorsunuz demektir.”

Korb ve Manning’in destekçileri, federal hükümetin bu genç askeri, ‘düşmana yardım etmekle’ suçlayarak ileri gittiğini düşünüyor. Sonuçta suçlamayı yargıç da kabul etmedi. Ancak yargıcın hükmü, bir anlamda Amerikan hükümetinin yanlışlarını bile dışarı sızdıranları yargı önüne çıkaracağını gösteriyor.

Bradley Manning daha yargılanırken, Edward Snowden, Ulusal Güvenlik Dairesi’nde çalışan bir elemandı. Bir süre önce Snowden de, Daire’nin Amerikalılar’ın iletişim kayıtlarını sakladığı yönündeki gizli belgeleri basına sızdırmıştı.

Manning’e verilecek cezanın açıklanması haftalar sürebilir. Yargıcın 25 yaşındaki Bradley Manning’in yaşamının geri kalanını cezaevinde geçirmesi yönünde karar vermesi mümkün.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG