Erişilebilirlik

Mali'ye Uluslararası Mali Yardım


Fransız kuvvetlerinin gelişini sevinçle karşılayan Timbuktu halkı
Mali'nin kuzeyinde İslamcı militanlara karşı savaşan Afrika öncülüğündeki uluslararası güce milyonlarca dolar mali destek sağlanması kararı alındı. Etiyopya'nın başkenti Adis Ababa'da düzenlenen konferansta Amerika 96 milyon, Afrika Birliği 50 milyon ve Almanya 20 milyon dolar yardımda bulunma sözü verdi. Japonya 120 milyon dolar önerirken Batı Afrika bloku ECOWAS, Ghana, Nijierya, Güney Afrika ve Etiyopya da katkı bulunacaklarını açıkladı.

Öteyandan Pazartesi günü Fransız ve Mali kuvvetleri iki haftadır süren çarpışmaların ardından kuzeydeki tarihi Timbuktu kentine girdi. Direniş göstermeden kentten kaçan İslamcı militanların içinde tarihi elyazmalarının bulunduğu bir kitaplığı yaktığı bildiriliyor.

UNESCO tarafından dünya kültür mirası alanı ilan edilen Timbuktu, camileri ve olağanüstü mimari yapısıyla Sufi İslam'ın Afrika'daki merkezi sayılıyor. Geçen yıl kenti ele geçiren İslamcı militanlar bazı camileri ve Sufi ermişlerin türbelerini tahrip etmişti.
Fransız ve Mali kuvvetleri bir gün önce de ülkenin kuzeyinde İslamcılar’ın kalelerinden biri olan Gao kentini ele geçirmişti.

Fransa Savunma Bakanlığı, Nijerya ve Çad’a bağlık takviye birliklerin istikrar sağlamak amacıyla stratejik öneme sahip kente gönderildiğini bildirdi. İslamcı militanların en önemli merkezlerinden biri haline gelen Gao daha önce bağımsızlık ilan eden isyancı Tuaregler'in başkentiydi.

Militanların ülkenin büyük bir kısmını ele geçirmesinin ve başkent Barnako’ya yaklaşmasının ardından Fransa Mali’ye bu ay başında müdahale kararı almıştı.
Fransa’nın dışında Batı Afrika Birliği ülkeleri de Mali’ye asker gönderiyor.
XS
SM
MD
LG