Erişilebilirlik

Maliki’den Aşiretlere Felluce Çağrısı


Irak Başbakanı Nuri El Maliki

Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Felluce’de yaşayan halktan ve bölge aşiretlerinden, El Kaide bağlantılı militanları kentten çıkarmalarını istedi

Başbakan Maliki, bu şekilde, birkaç gün içinde başlatılması planlanan askeri operasyona gerek kalmayacağını söyledi.

Maliki, bu çağrıyı televizyon aracılığıyla yaparken çok sayıda Iraklı, olası çatışmalar öncesinde kenti terk etmeye başladı. Başbakan, birlikleri, sivilleri hedef almamaları konusunda uyardığını da belirtti.

Askeri birlikler, Felluce’yi kuşatma altına almış durumda. Anbar vilayetindeki Felluce ve Ramadi, geçen hafta El Kaide militanlarının eline geçmişti.

Şii olan Maliki’nin, çoğunlukla Sünniler'in yaşadığı Felluce’de fazla bir halk desteği yok.

Askeri yetkililer, Maliki’nin, aşiret liderlerine El Kaide militanlarını kentten çıkarmalarına zaman tanımak için askeri operasyonu erteleme kararı aldığını söylüyor.

Pazar günkü çatışmalarda en az 34 kişi öldü. Savaş uçakları Ramadi’ye havadan saldırı düzenledi.

El Kaide bağlantılı Irak İslam Devleti ve Levant militanları, hem askeri birlik, hem aşiretler hem de kendilerine karşı çıkan diğer Sünni gruplarla çarpışıyor.

Şii hükümetle Sünni azınlık arasındaki şiddette geçen yıl binlerce kişi öldü.

Sünniler, hükümetin kendilerine ikinci sınıf vatandaş muamelesi yaptığını ve ihtiyaçlarını karşılamadığını söylüyor.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Pazar günü yaptığı açıklamada, Washington’un Irak hükümetine militanlarla mücadelesinde yardım edeceğini söyledi, ancak bunun bir iç sorun olduğuna dikkat çekerek asker göndermeyi düşünmediklerini kaydetti.
XS
SM
MD
LG