Erişilebilirlik

Maliki: 'Irak'ın Dış Güvenliği İçin Yardıma İhtiyacımız Var'


Nuri el Maliki

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Amerikan askerleri çekildikten sonra iç güvenliği sağlama konusunda sorun yaşamayacaklarını, ancak dış güvenlik konusunda yardıma ihtiyaç duyabileceklerini söyledi.

Maliki, Irak’ın dışarıdan gelebilecek tehditlere açık olduğunu, ancak ordu ve özellikle de hava kuvvetleri için daha fazla finansman ve eğitim gerektiğini belirtti. Bununla birlikte Maliki, Irak’ın güvenliğine yönelik hâlihazırda bir dış tehdit olmadığını söyledi. Irak Başbakanı, “hiçbir komşusunun” güç kullanarak ülkesine girme niyeti olmadığını ve bundan dolayı da egemenliklerinin güvende olduğunu sözlerine ekledi.

Irak’ta halen orduya danışmanlık görevinde bulunan 50 bin Amerikan askeri bulunuyor. Askerlerin tamamı bu yılsonunda Irak’tan ayrılacak.

Amerika Genelkurmay Başkanı, askerlerin 1 Ocak’tan itibaren Irak’ta kalıp kalmayacağı konusunu müzakere etmek için zamanın daraldığını söyledi. Bağdat’ta basın toplantısı düzenleyen Oramiral Mike Mullen, bu konuda diyaloga açık olduklarını, ancak yakın gelecekte lojistik ve stratejik kararların alınması açısından görüşmelerin hızla başlaması gerektiğini belirtti.

XS
SM
MD
LG