Erişilebilirlik

Maliki Aşiretleri Militanlarla Savaşa Çağırdı


Felluce kentini ele geçiren el-Kaide bağlantılı militanlar
Irak Başbakanı Nuri el-Maliki Anbar ilindeki yerel aşiretleri Felluce ve Ramadi kentlerine giren el-Kaide bağlantılı İslamcı militanlarla savaşmaya çağırdı.

Maliki aşiret liderlerinden Sünni nüfusun yaşadığı bölgelerdeki iktidar mücadelesinde “akıllarını kullanmaları ve doğru tarafı tutmalarını” istedi.

Irak ordusu, halen Felluce’yi kuşatma altına almış durumda ve saldırıya hazır bekliyor. Ancak Başbakan Maliki eğer yerel liderler İslamcı militanlarla savaşırsa Irak kuvvetlerinin saldırmayacağını söyledi.

Irak Kızılay Örgütü Felluce’den yaklaşık 13 bin ailenin kaçtığını bildiriyor. Şii olan Başbakan Maliki Irak ordusuna halkın oturduğu mahallelere saldırmamaları emri verdiğini açıkladı.

Anbar ilindeki Felluce ve Ramadi, geçen hafta El Kaide militanlarının kontrolüne geçmişti.

Pazar günü Ramadi’deki çatışmalarda en az 34 kişi öldü. Savaş uçaklarının düzenlediği hava saldırısından sonra kente giren Irak güvenlik güçleri İslamcı militanları geri çekilmeye ve dış mahallelelerde toplanmaya zorladı.

El Kaide bağlantılı Irak İslam Devleti ve Levant militanları, hem askeri birlik, hem aşiretler hem de kendilerine karşı çıkan diğer Sünni gruplarla çarpışıyor.

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry, Pazar günü yaptığı açıklamada, Washington’un Irak hükümetine militanlarla mücadelesinde askeri yardımı arttıracağını ancak bunun bir iç sorun olduğuna dikkat çekerek asker göndermeyi düşünmediklerini kaydetti.
XS
SM
MD
LG