Erişilebilirlik

Mali’de Turistik Otele Saldırı


Mali’nin başkenti Bamako yakınlarında cihat yanlısı olduklarından şüphelenilen bir silahlı grup, yabancıların hafta sonlarında popüler mekanı olan bir otele baskın düzenledi.

MINUSMA olarak bilinen Birleşmiş Milletler (BM) misyonundan bir yetkili, saldırıda ölen ve yaralanlar olduğunu söyledi ancak rakam vermedi. Campement de Kangaba adlı lüks otelde halen rehin tutulanlar olduğu belirtiliyor.

Yetkili, Mali’daki Fransız askeri misyonu, Avrupa Birliği ve BM’den yetkililerin de haftasonunda otelde olduğu bilgisini verdi.

Mali özel kuvvetlerinin bir sözcüsü de, Malili askerlerin saldırının olduğu alana girmeyi başardığını, operasyonun devam ettiğini ve saldırganların üç ya da dört kişiden oluştuğunun tahmin edildiğini söyledi.

Ajanslara göre de, olayda iki kişi öldü. Mali Güvenlik Bakanı Salif Traore AFP’ye yaptığı açıklamada, bunun bir “cihatçı” saldırı olduğunu, Malili özel kuvvetlerin müdahalesiyle 20 civarında rehinenin kurtarıldığını bildirdi. Traore, “Malesef şu an itibariyle iki ölü var” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı kısa bir süre önce, “Bamako’daki Batılı diplomatik misyonlar ve Batılıların sıkça uğradığı diğer mekanlara gelecekte olası saldırılara” karşı uyarıda bulunmuştu.

Bamako’daki Radisson Blu oteline de 2015 yılı Kasım ayında düzenlenen saldırıda 22 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırının sorumluluğunu İslami Mağrip El Kaidesi ile El Murabitun üstlenmişti.

XS
SM
MD
LG