Erişilebilirlik

Mali'de İslamcı Militanlar Direniyor


Fransız askerleri Gao'nun girişindeki intihar saldırısından sonra bölgeyi kontrol altına alırken
Mali’nin kuzeyindeki Gao kentinde son iki günde düzenlenen iki bombalı intihar saldırısının ardından Mallili askerlerle İslamcı militanlar arasında çatışma çıktı.

Kent sakinleri ve gazeteciler bir polis karakolu yakınında yoğun silah ateşi ve bazı patlamalar duyulduğunu bildiriyor. Haberlere göre hükümet kuvvetleri Batı Afrika Birlik ve Cihat Hareketi adlı örgüte üye militanlarla çatıştı.
Çatışma Mali ve Fransız askeri yetkilileri tarafından doğrulanmadı.

Cumartesi akşamı bir intihar bombacısı Gao’nun girişinde bir askeri kontrol noktasında kendisini havaya uçurmuştu.
Bir gün önce de yine bir intihar bombacısı bir kontrol noktasında üzerindeki patlayıcıları ateşlemiş, olayda bir asker yaralanmıştı.
Mali ordusu bombacının genç bir Arap olduğunu açıklamıştı.

Saldırıyı Batı Afrika Birlik ve Cihat Hareketi (MUJAO) adlı şeriatçı grup üstlendi, "İslam düşmanlarıyla" işbirliği yapan Mali askerlerine saldırılarını sürdüreceğini bildirdi. MUJAO, Fransa'nın Ocak ayındaki müdahalesinin ardından Mali'nin kuzeyini elinde tutan şeriatçı örgütlerden yalnızca biri.

Fransa Uluslararası Radyosu, Mali hükümetinin MUJAO'nun yanı sıra Ansar Dine ve ayrılıkçı Tuareg örgütü MNLA liderleri hakkında tutuklama kararı çıkarttığını bildirdi.
Avrupa Birliği, Mali ordusunu eğitmek üzere ülkeye 500 askeri eğitmen gönderiyor. Ancak son intihar saldırılarının ardından ilk 70 kişilik grubun gönderilmesi ertelendi.

Mali'deki kriz 2012 başlarında ayrılıkçı Tuareg örgütü MNLA'nın ülkenin kuzeyini ele geçirmesiyle başladı. MNLA ile birlikte bazı şeriatçı gruplar, Mart ayında başkent Bamako'da askeri darbe yapılmasının ardından kuzeyde kontrolü ele geçirdi.

Mali hükümetinin talebi üzerine Fransa geçen ay Mali'ye asker yollayarak militan grupları kentlerden çıkarttı. Fransa operasyonu Mali ordusu ve Batı Afrika ülkelerinin gönderdiği barış gücü birliklerinin üstlenmesini istiyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG