Erişilebilirlik

'Mali Uçurum'un California'ya Etkisi


'Mali Uçurum'un Calıfornia'ya Etkisi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00
Başkan Obama ve Cumhuriyetçi Kongre üyeleri “mali uçurumu” aşmak amacıyla pazarlığı sürdürüyor. 1 Ocak gününe kadar uzlaşma sağlanmazsa ağır bütçe kesintileri ve vergi artışları yürürlüğe girecek. California bundan özellikle etkilenecek eyaletlerden biri.

Robbie Reynolds sağlık bakımını bir yerel klinikten sağlıyor: “Bu klinik olmazsa yapamam.Yıllardan beri acil bakım gerektiğinde buraya geliyorum.”

Klinik kısmen federal hükümet yardımına dayanıyor. Kliniğin yöneticisi Rise Phillips yardımın tehlikeye girdiğini söylüyor: “En çok, mali uçurum gerçekleşirse yardım fonlarında 167 milyon dolarlık kesintinin benimki gibi klinikleri etkilemesinden kaygılanıyorum.”

California hükümet araştırma kurumlarının toplandığı bir yer. Uzay merkezi NASA’nın Jet laboratuvarı, Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı ve 10 üniversite araştırma merkezi bu eyalette.

California, “mali uçurumu” aşmak için anlaşma olmazsa önümüzdeki 5 yıl içinde savunma, enerji ve uzay araştırmaları bütçelerinde yapılacak otomatik kesintilerden 11 milyar dolar kaybedecek.

Operation Hope adlı kar amacı gütmeyen bir grup, işsizlere iş bulma ya da kendi işlerini kurmada yardımcı oluyor. Grubun görevlilerinden Leonardo Cablayan herkesin huzursuz olduğunu söylüyor: “Herkes kesintilerin sağlık hizmetlerini, kendilerine yardımcı olan hükümet programlarını nasıl etkileyeceğini merak ediyor.”

Bu programlar arasında süresi dolmak üzere olan hükümetin ödediği işsizlik sigortası da var.

Halen çalışanlar ise vergi yasasının değişmesinden, iş sahipleri de tüketicilerin harcamalarını kesmesinden kaygı duyuyor.

Los Angeles’teki California Üniversitesi’nde görev yapan ekonomist Lee Ohanian, vergi oranlarının ekonomik büyümeyi teşvik için düşük tutulmasını istiyor.

Uzman mali uçurumu önleme konusunda anlaşma olmazsa California’da yüksek gelirlilerin vergi oranının eyalet ve yerel vergilerle birlikte yüzde 60’a çıkacağını söylüyor: “Ekonomimizde ciddi bir işsizlik sorunu var. Kongre yanlış yasalar geçirir ya da mali uçurum gerçekleşirse bu sorun daha da kötüleşir.”

Bazıları da sosyal programlara verilen mali desteğin kesilmesinden kaygılanıyor. 1 milyon üyeli bir kamusal sağlık kurumunun yöneticisi olan Howard Kahn, sağlık hizmetlerinin Obama’nın reform yasası nedeniyle büyük çapta genişlemeye başladığını söylüyor: “Şu anda çok meşgulüz, kesintileri düşünmeye zamanımız yok. Ancak akşam işler bittikten sonra aklımıza geliyor.”

Ekonomistler Kongre’yle başkanın mali uçurumu önlemede en azından kısmi bir uzlaşmaya varacağını ve borç azaltma önlemlerinin ayrıntılarını önümüzdeki aylarda ele alacaklarını umuyor.
XS
SM
MD
LG