Erişilebilirlik

Pilotun Geçmişteki Davranışları Kuşku Yarattı


Güney Afrikalı bir kadın, iki yıl önce, uçağın ikinci kaptanı Faruk Abdül Hamit’in kendisini ve bir başka kadını yasak olmasına rağmen kokpitine davet ettiğini ve pilotların yol boyunca kur yaptığını anlattı

Malezyalı yetkililer, Kuala Lumpur’dan Pekin’e giderken kaybolan uçağa ilişkin çelişkili bilgiler verdiklerine ilişkin suçlamaları reddediyor.

Malezya Ulaştırma Bakanı Hişammuddin Hüseyin, ülkesinin daha önce eşi görülmemiş bir durumla karşı karşıya kaldığını, Cumartesi günü içindeki 239 kişiyle kaybolan Boeing 777’yi bulmak için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

Bakan, 12 ülkeden 42 gemi ve 39 uçağın şimdiye kadar yaptıkları aramalardan sonuç çıkmadığını bildirdi. Arama çalışmaları 50 bin kilometrekarelik bir alanda yapılıyor.
Bakan Hüseyin, çalışmaların hem sivil hava trafik kontrolörlerinin uçağın izini kaybettikleri Güney Çin Denizi’nde hem de Malezya Yarımadası boyunca uzanan Malakka Boğazı’nda yürütüldüğünü belirtti.

Malezya ordusu, uçağın en son dünyanın en işlek deniz ticaret yollarından biri olan ve Malezya’nın batı kıyısıyla Endonezya’nın Sumatra Adası’nı ayıran Malakka Boğazı’nda görüldüğüne dair açıklamaları dün geri çekti.

Bir ordu yetkilisi uçağın Cumartesi günü yerel saatle sabaha karşı saat 2:15’te Malezya’nın Penang Adası’nın 320 kilometre kuzeybatısında görülmüş olabileceğini açıklamış ancak bu verinin kaybolan Boeing 777’ye ait olup olmadığını tam olarak onaylayamadıklarını söylemişti.

Uçakta bulunanların yakınları ise Malezya hükümetinden gelen çelişkili bilgiler ve yanıtsız kalan sorular karşısında giderek daha büyük hayal kırıklığı yaşıyor.
Çin hükümeti ise uçağın rotasına ilişkin çelişkili bilgilerin karmaşa yarattığını açıkladı.
Öte yandan uçağın pilotlarından birinin geçmişte kaygı uyandırıcı davranışlarına ilişkin yeni bilgiler su yüzüne çıktı.

Güney Afrikalı Jonti Ross, Avustralya’da bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, uçağın ikinci kaptanı Faruk Abdül Hamit’in kendisini ve bir başka kadını iki yıl önce yaptıkları bir yolculuk sırasında uçağın kokpitine davet ettiğini söyledi.

Faruk Abdül Hamit ve yanındaki bir başka pilotla çekilen bir fotoğrafını gösteren Jonti Ross, 2011’ın Aralık ayında Tayland’dan Kuala Lumpur’a giden uçakta pilotların kendisine yol boyunca kur yaptığını anlattı.

Malezya Havayolları’ndan yapılan açıklamada son derece şaşırtıcı olarak niteledikleri suçlamaları çok ciddiye alacakları kaydediliyor.

Bu arada sivil havacılık uzmanı Wayne Plucker, iyi güvenlik siciline sahip olan Boeing 777’nin eninde sonunda bulunacağına inandığını, ancak bunun uzun zaman alabileceğini kaydetti. Uzman, Malezya Havayolları’nın da bakım ve onarımda iyi bir sicili bulunduğunu belirtti.
XS
SM
MD
LG