Erişilebilirlik

Malezya Yolcu Uçağı Ukrayna'da Düştü


Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a uçan, Malezya Havayolları'na ait bir yolcu uçağının Ukrayna’nın doğusunda düştüğü bildiriliyor.

Malezya Havayolları Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, 280 yolcu ve 15 mürettebat taşıyan uçakla olan bağlantının Ukrayna üzerinde kaybedildiğini belirtti.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı yetkilisi Anton Gerashchenko, uçağın yerden atılan bir roketle vurulduğunu söyledi.

Rusya İnterfax haber ajansı, düşen uçakla ilgili bilgiyi havacılık endüstrisindeki bir kaynak’tan aldığını açıkladı. Interfax’a göre uçak, Ukrayna’nın doğusunda, Rus sınırına yakın olan ve Ukrayna askeri güçleri ile Rus yanlısı ayrılıkçıların yoğun şekilde savaştığı Snizhne kasabasına yakın bir yerde düştü. Geçtiğimiz hafta başında bu bölgede meydana gelen bir hava saldırısında 11 kişi hayatını kaybetmişti. Rus yanlısı ayrılıkçıların Ukrayna Hava Kuvvetlerini suçlamasına rağmen, bu saldırının kimler tarafından yapıldığı henüz belirlenemedi.

Malezya uçağının düşmesi ile ilgili haber geldiğinde, Rus yanlısı ayrılıkçılar Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait bir askeri kargo uçağını, Snizhne kasabasına 10 kilometre mesafedeki Torez kasabası yakınlarında düşürdüklerini açıkladılar.

Hafta başından bu yana bölgede iki uçak düşürüldü. Pazartesi günü Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait bir kargo uçağı Luhansk bölgesinde düşürülmüştü. Rus yanlısı ayrılıkçıların vurduğu Ukrayna Hava Kuvvetlerine ait diğer bir uçak da güvenli bir şekilde iniş yapmıştı. Aynı gün içerisinde Rus savaş uçakları tarafından vurulduğu belirtilen başka bir uçağın pilotu paraşütle atlayarak kurtulmuştu.

XS
SM
MD
LG