Erişilebilirlik

Malezya Uçağının Sırrı Hala Çözülemedi


Enkazın bulunamaması nedeniyle uçağın akıbeti hala belirlenemezken Amerika, casus uydularından alınan görüntülerle Boeing 777 tipi uçağa ne olduğunu belirlemeye çalışıyor

Malezyalı yetkililer 239 yolcusuyla kaybolan uçağın yerini hala belirleyemediklerini açıkladı. Malezya Sivil Havacılık Dairesi Başkanı Azharuddin Abdülrahman, üç gün önce kaybolan uçaktan tek bir parçanın dahi bulunamadığını söyledi. Cumartesi günü kaybolan Malezya Havayolları’na ait Boeing 777 tipi uçak Kuala Lumpur’dan Pekin’e gidiyordu.

Uçağın kaybolduğu bölgede Vietnam’a ait helikopterler sarı bir nesne belirlemiş ve bunun uçağın can kurtarma botu olabileceği sanılmıştı. Ancak daha sonra bulunan nesnenin yosun kaplı kablo bobini olduğu belirlenmişti.

Yetkililer radarlarda uçağın bilinmeyen bir nedenle kaybolmadan önce geri döndüğünün görüldüğünü açıkladı, ancak rotanın ne yöne değiştirildiği konusunda bilgi verilmedi. Halen on ülke uçağın akıbetini belirlemeye çalışıyor. Uçağın terör amaçlı kaçırılmış olabileceği de değerlendirilen ihtimaller arasında.

Taylandlı yetkililer de uçaktaki iki yolcunun çalıntı pasaportlarla seyahat ettiğinin anlaşılması üzerine, pasaport çeteleri üzerinde soruşturma yapmaya başladı. Avusturyalı Christian Kozel ve İtalyan Luigi Maraldi uçağın yolcu listesinde görünüyordu, ancak her ikisi de yetkilileri arayarak uçağa hiç binmediklerini ve daha önce pasaportlarının çalındığını bildirdi. Malezyalı yetkililer terör eylemi ihtimali şüphesiyle soruşturma yürütürken Amerika da FBI’dan bir uzman ekip gönderdi.

Malezyalı bir yetkili geçmişte Kuala Lumpur Havaalanı’nda sahte kimlik ve patlayıcılarla uçağa binmeye çalışan kişilerin yakalandığını söyledi. Yetkili bu türde iki-üç vakanın olduğunu söyledi ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

Boeing 777 tipi uçaklar mükemmel uçuş güvenliği siciline sahip. En son Boeing 777 kazası San Francisco’da Asiana Havayollları’na ait bir uçakta yaşandı, üç kişinin öldüğü kazada mekanik bir sorun olmadığı, kazanın pilotaj hatasından kaynaklandığı belirlenmişti.


Malezya uçağına ait hiçbir parçanın hala bulunamaması Boeing 777’nin havada infilak edip parçalandığı ihtimalini gündeme getirdi. Uçak kaybolduğu anda yerden 10 km yükseklikteydi.

Amerikalı yetkililer casus uydularından alınan görüntüleri inceleyerek uçağın havada infilak edip-etmediğini belirlemeye çalışıyor. Ancak şu ana kadar bu doğrultuda bir görüntü bulunamadı.
XS
SM
MD
LG