Erişilebilirlik

Malezya’da Öğrenci Yurdunda Yangın


Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da, özel bir din okulunda çıkan yangında 23 kişi hayatını kaybetti.

Malezya’da Öğrenci Yurdunda Yangın
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:14 0:00

Sabah erken saatte çıktığı belirtilen yangın, Darül Kuran İttifakiye isimli okulun yurt bölümünde en üst katta başladı. Yaşları 13 ila 17 arasında değişen 21 erkek öğrenci ve iki öğretmen, yangının demir parmaklıklarla korunan ve tek çıkış noktası olan kapıya ulaşımı engellemesi nedeniyle binadan kaçamadı.

Görgü tanıkları, çocukların çığlıklarına rağmen müdahale edemedi. Çocukların ve öğretmenlerin cesetleri yanan odanın iki köşesinde bulundu.

Yetkililer, ölüm nedenlerinin duman zehirlenmesi olduğunu belirtti.

Yurtta bulunan diğer 18 kişi kurtarılırken, 6 kişi hastaneye kaldırıldı. Yaralıların sağlık durumu ciddiyetini koruyor.

Yangının elektrik kablolarından çıktığı tahmin ediliyor.

Darül Kuran İttifakiye okulu, Malezya’daki yüzlerce hafız okulundan biri. Pek çok okul devlet denetimi dışında işletiliyor. Star isimli gazeteye göre, itfaiye birimleri hafız okullarında 2015’ten bu yana 211 yangın tespit ettiler. Ağustos ayında ülkenin kuzeyindeki bir okulda çıkan yangında 16 kişi yangından kaçmayı başarmıştı.

Malezya’da, din okulları, Johor kentinde 11 yaşındaki bir çocuğun istismar edilip ölmesi sonrası kapsamlı bir soruşturma altında.

Son çıkan yangında, okulun, binanın yangına karşı güvenli olup-olmadığı konusunda onay almak için yeni başvuru yapmış olduğu belirtildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 6 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:21 0:00
XS
SM
MD
LG