Erişilebilirlik

Malezya Cihatçı Gençleri Durdurmaya Çalışıyor


Malezya Cihatçı Gençleri Durdurmaya Çalışıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

Malezya’da polis IŞİD militanlarına katılmak için Ortadoğu’ya gitmeye hazırlanan üç kişiyi Kuala Lumpur Havalimanı’nda tutukladı. Yetkililere göre, IŞİD gibi militan örgütler, sosyal medyayı kullanarak en az 35 Malezyalı Müslüman’ın Suriye ve Irak’ta cihat adına savaşmasını sağladı

Suriye’deki IŞİD militanlarıyla omuz omuza savaşan Malezyalılar bir video kaydında görüntülenmiş.

45 yaşındaki imam Lütfü Arifin’in Facebook’ta binlerce Malezyalı takipçisi ve adına açılan çok sayıda hayran sitesi var. Arifin’in öldürüldüğü haberi ilk kez Facebook’ta yayıldı.

Irak’taysa bir başka Malezyalı intihar saldırısında kendini havaya uçurdu, olayda 25 polis öldü.

Malezyalı yetkililer, geçen yılın başından bu yana Malezyalılar’ın IŞİD gibi militan örgütlere katılmasını engellemeye çalışıyor. Terörle Mücadele Birimi Başkan Yardımcısı Eyüp Han, Malezyalı militanların vereceği zararın, Suriye ve Irak sınırlarını aşmasından kaygı duyuyor:

“Bu militanlar Malezya Hükümeti’ne yönelik saldırılar da düzenlemeyi planlıyor çünkü onlar için Malezya, bir İslam ülkesi değil. Bu nedenle Malezya hükümetini silahlı mücadeleyle devirmek istiyorlar. Malazyalı militanlar IŞİD’in ulaşmaya çalıştığı ana amaca hizmet ediyor.”

Malezya’da bu yılın başında IŞİD’e katılmaya çalışan ve ülkedeki gece kulüplerine saldırmaktan söz eden bir grup tutuklanmıştı. Polis geçen hafta da Suriye’ye gitmeye çalışan üç kişiyi göz altına aldı.

Malezya Genç Müslüman Hareketi’nden Jufitri Joha, genç Müslümanlar’ın cihata katılmalarını engellemek için mücadele ettiklerini söylüyor:

“Cihata katılmanın genç Müslümanlar’ın birinci önceliği olmadığını vurguluyoruz. İlk sırayı insani yardıma ve evlerini terk etmek zorunda kalan mültecilerin acılarını dindirmeye vermeleri gerektiğini anlatıyoruz.”

Jufitri, gençlerin ‘İslam Devleti’ adından ve bu kavramdan etkilendiğini söylüyor. Polis teşkilatı, kafir olarak gördükleri Şiiler’e karşı savaşmanın cihatçı olmaya özenen gençlere cazip geldiğini belirtiyor.

Malezyalı siyaset bilimcisi Chandra Muzaffer, Sünniler’in çoğunlukta olduğu Malezya’da mezhep çatışmalarının körüklenmesinden yetkilileri sorumlu tutuyor:

“Malezya’da yapılan dini propagandalarda Şii karşıtlığı son derece baskın. Şii karşıtlığı siyasi partilerde, sivil toplum örgütlerinde ve dini kurumlarda çok açık şekilde hissediliyor.”

Polis teşkilatı, militanların gençleri cezbetmek için en sık başvurduğu araç olan sosyal medyayı yakından izliyor.

Malezya vatandaşlarının IŞİD gibi örgütlere katılmasını engellemeye çalışan emniyet teşkilatı, Suriye ya da Irak’tan dönen Malezyalılar’ın hemen tutuklanacaklarını bildiriyor.

XS
SM
MD
LG