Erişilebilirlik

Makinist Ölüme Sebebiyet Vermekle Suçlanıyor


İspanya’da Çarşamba günü raydan çıkarak büyük bir kazaya yol açan yolcu treninin makinisti, ihmalden ölüme sebebiyet vermekle suçlanıyor.

İçişleri Bakanı Jorge Fernandez Diaz, makinist Francisco José Garzón Amo’nun 78 kişinin ölümüne yol açan tren kazasından sorumlu tutulması için “mantıklı nedenler” olduğunu açıkladı. Ancak bakan, bunda son kararı yargıcın vereceğini söyledi.

Kaza anında Garzón’un kullandığı trenin saatte190 kilometrenin üzerinde hızla gittiği sanılıyor. Ancak söz konusu yolda belirlenen hız sınırı 110 kilometre. Tren kuzeybatıdaki Santiago de Compostela kentinin dışında bulunan virajda bu limitin 80 kilometre üzerinde seyrederken devrilmişti.

Garzón da tren kazasında yaralanıp hastaneye kaldırılmış ancak kısa sürede taburcu olmuştu. Hastaneden çıkar çıkmaz polis tarafından gözaltına alınan 52 yaşındaki makinist hakkında daha önce yalnızca görevini ihmalden soruşturma açılması bekleniyordu.

Garzón Pazar günü yargıç önüne çıkacak. İspanya yasalarına göre gözaltına alınan bir kişi tutuklanmak için 72 saat içinde yargıç önüne çıkarılmak zorunda.
XS
SM
MD
LG