Erişilebilirlik

Mahruki: 'Hükümet İlk Günlerde Gitmemeliydi'


Soma’daki kurtarma çalışmalarına katılan ekiplerden AKUT’un başkanı Nasuh Mahruki, kriz yönetiminin yanlış yapıldığını ve hükümet yetkililerin ilk günlerde yaptığı ziyaretlerin süreci olumsuz etkilediğini savundu

Soma faciasının ardından, “Daha fazla madenci sağ olarak kurtarılabilir miydi?” sorusu kazanın oluş nedeni kadar çok merak edildi.

Soma’daki madenin girişine kaotik bir ortam hakimdi. İçerden sürekli olarak çıkarılan sedyelerde taşınan maden işçilerinin çoğu artık yaşamıyordu. Peki, yerin altında nasıl bir ortam vardı? Arama kurtarma çalışmaları olması gerektiği hızda ve etkinlikte yapıldı mı? Bu soruların yanıtını, çalışmalara katılan arama kurtarma ekiplerinden AKUT’un başkan Nasuh Mahruki’ye sorduk.
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:19 0:00
Linki indirmek için


“İlk 1-2 saat kritik hatalar yapıldı”

Manisa ve İzmir’deki AKUT ekiplerinin Soma kömür madeninde 28 kişinin çıkarılmasına nezaret ettiğini belirten Mahruki, olay meydana geldikten sonraki kritik ilk saatlerin önemine dikkat çekiyor ve hataların da burada yapıldığını söylüyor.
Mahruki, madende acil durum yönetim sistemi ve uygulamaları olmadığı için herkesin paniğe kapıldığını tahmin ettiğini ve ilk anda alınan yanlış kararlar ve en önemlisi de madenin böyle bir faciayı önleyecek güvenlik önlemlerine sahip olmamasının faciaya neden olduğunu savundu.

“Hükümet yetkilileri ilk günlerde gitmemeliydi”

Daha önce müdahalede bulundukları afet ve felaket bölgelerinde de, devlet yetkililerinin olay yerine yaptıkları ziyaretlerin kurtarma çalışmalarını aksattığını belirten Mahruki, aynı hatanın Soma’da da yapıldığına dikkat çekiyor.
“Zaten kısıtlı olan kaynaklarla, tek odağın mümkün olduğu kadar daha fazla insanı sağ olarak madenden çıkarmak olması gerekirdi” diyen Mahruki, bu tür üst düzey ziyaretlerin, afet ve felaket bölgelerine ilk günlerde yapılmaması gerektiğini söyledi.
Kriz yönetiminin tek bir merkezden yapılarak hem yetkilileri, hem aileleri hem de basın ve dünyayı bilgilendirmesi gerektiğini de vurgulayan AKUT Başkanı, onun yerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın açıklamaları olduğunu ve böylece etkin bir kriz yönetiminin madenin içinde olduğu gibi dışında da kurulamadığını söyledi.
  • 16x9 Image

    Mehtap Çolak Yılmaz

    Mehtap Çolak Yılmaz, 1997 yılında Star Haber’de başladığı televizyon haberciliğine, 2000 yılında ATV Haber’le devam etti. Avrupa ve Ortadoğu başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde haber takip etti, söyleşiler ve canlı yayınlar yaptı. 2003 yılında iki ay boyunca Irak’ın işgalini Bağdat ve Kuzey Irak’tan takip etti. 2005 yılında  ATV Haber Washington Temsilcisi olarak mesleğine Amerika’da devam eden Yılmaz, 2012 yılından bu yana da Amerika’nın Sesi’nde çalışıyor.

Yorumları oku (2)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG