Erişilebilirlik

Mahmut Abbas AB’den Filistin Devleti’ni Tanımasını İsteyecek


Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas’ın, ABD Başkanı Donald Trump’ın Aralık ayı başında Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişiminin ardından yeni arabulucu arayışları çerçevesinde Brüksel’de AB Dışişleri Bakanları ile bir araya gelecek. Abbas’ın Avrupa Birliği’nden Filistin Devleti’ni tanımasını ve barış görüşmelerinde arabulucu olmasını isteyeceği belirtildi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, Brüksel’de önce AB Dışişleri Bakanları ile bir araya gelecek. Daha sonra AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

ABD Başkanı Donald Trump, 2014 yılından bu yana tümüyle tıkanan Filistin-İsrail barış görüşmelerini yeniden canlandırmayı hayal ediyor ancak Filistin lideri Abbas, Trump ile aynı çizgide değil.

Fransız Le Parisien gazetesi, bugün Brüksel’e gelerek AB’li yetkililerle görüşecek olan Abbas’ın, Trump’ın "İsrail yanlısı açık tutumu" nedeniyle artık Filistin-İsrail barış görüşmelerinde arabuluculuk yapamayacağını açıkça ifade edeceğini ve bu görüşünü Brüksel’deki yetkililerle de paylaşacağını yazdı.

Abbas, Filistin'den ayrılmadan önce bazı AB üyesi ülkelerin Dışişleri bakanları ile telefon görüşmesi yaparak, görüşme öncesi taleplerini iletti. Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile de telefonla görüşerek destek istedi. Gabriel de iki devletli çözümü desteklediklerini belirterek, Şubat ayında Filistin’e gideceğini bildirdi.

Abbas Brüksel’de, Mike Pence İsrail’de

Filistin yönetimi, Ortadoğu turuna çıkan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in her iki tarafa da gerçekleştireceği ziyareti boykot ettiğini ve Pence ile görüşmeyeceğini duyurdu.

Cumartesi akşamı Ortadoğu gezisini başlatan Mike Pence, Ürdün’den İsrail’e geçti. Burada iki gün temaslarda bulunacak olan Pence, Aralık ayında öngörüldüğü gibi Abbas ile görüşmeyecek. Zira Filistin Yönetimi, Trump’ın Kudüs kararının ardından Pence’in ziyaretini boykot edeceklerini açıkladı.

Netanyahu : "ABD’nin alternatifi yok"

Abbas’ın Brüksel’de, ABD’nin tek başına arabulucu olmasını kabul etmediklerini, AB’den barış sürecinin arabulucusu olmasını ve AB yetkililerinden Filistin Devleti'ni tanımalarını isteyeceği dile getiriliyor.

Ancak Mike Pence ile görüşmeye hazırlanan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, yazılı bir açıklama yaparak, "barış sürecinde ABD'nin ara buluculuğunun alternatifi olmadığını," açıkladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise Abbas ile Elysee Sarayı’nda yaptığı görüşmenin ardından AB’nin bir misilleme tavır almasından yana olmadığını, bunun yanlışa yanlış ile karşılık vermek olacağını ve sorunu çözmek yerine krizi daha da derinleştireceğini dile getirmişti. Macron, daha dikkatli ve sonuç alıcı adımlar atılması gerektiğini vurgulamıştı.

XS
SM
MD
LG