Erişilebilirlik

Mahmur Kampında Patlama


Irak Kürt Bölgesi’ne 50 km uzaklıkta bulunan Mahmur kasabasındaki kamp, akşam saatlerinde patlamayla sarsıldı. Kamp korumasını sağlayan silahlı grubun karargahının yakınlarında meydana gelen patlamada çok sayıda ev hasar gördü.

Karargahın yerle bir olduğu patlamada çok sayıda ölü ve yaralının bulunduğu öğrenildi. Amerika’nın Sesi’nin kamptaki kaynaklardan aldığı bilgilere göre, yaralılar IKBY başkenti Erbil’e götürüldü. Erbil’deki hastaneler yaralılar için kan bağışı çağrısı yaptı.

Mahmur Kaymakamı Rızgar Mustafa, Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, patlamaya neyin neden olduğunun bilinmediğini söyledi. Mustafa, “Akşam saatlerinde meydana gelen patlamada çok sayıda ölü ve yaralı olduğunu biliyoruz. Kamp yönetiminin bize verdiği bilgiye göre, bir bina tamamen yıkıldı. (Bombalı araçla intihar saldırısı deniyor) ancak neden henüz tam olarak bilinmiyor. Ne olduğu araştırılıyor” dedi.

AFP Haber Ajansı patlamaya bomba yüklü bir aracın neden olduğunu yazdı.

Mahmur Kampı resmi olarak BM denetiminde olsa da, kampa PKK hakim. Kampta, 1990 yıllarda tepki amacıyla Türkiye’yi terk eden Kürt aileler yaşıyor. Kampın nüfusunun 12 bin 500 civarında olduğu tahmin ediliyor.Türkiye kampın PKK’nın fiili denetiminde olmasına defalarca tepki göstermişti. Uzun yıllar IKBY denetiminde olan Mahmur kasabası ise geçen ay Bağdat yönetimi tarafından geri alınmıştı.

XS
SM
MD
LG