Erişilebilirlik

Maduro Trump'la Görüşmek İstiyor


Amerika’nın Venezuela’ya peş peşe yaptırımlar açıklamasının ardından, Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Başkan Donald Trump’la görüşmek istediğini açıkladı.

Maduro, 545 üyeli Kurucu Meclis'te yaptığı ve üç saatten fazla süren ilk konuşmasında, Amerika Başkanı ile bir telefon konuşması ya da yüz yüze görüşme ayarlanabilmesi için, Dışişleri Bakanı’na talimat verdiğini söyledi.

Maduro, 20 Eylül’de New York’ta devlet ve hükümet başkanlarını bir araya getirecek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu zirvesinde de mümkünse Trump’la yüz yüze görüşmek istediğini belirtti.

Rusya’yla olduğu gibi Amerika’yla da güçlü ilişkiler kurmak istediğini dile getiren Maduro, “Eğer Venezuela’yla bu kadar ilgiliyse, işte buradayım. Sayın Donald Trump, size elimi uzatıyorum” diye seslendi.

Maduro, yakın zamanda Amerika Başkanı’na, Venezuela’nın asla pes etmeyeceği uyarısı yapmıştı.

Trump yönetimi ise diktatör olarak nitelediği Maduro ve 20’den fazla Venezuelalı üst düzey isme yaptırımlar açıklamıştı. Amerika ayrıca Venezuela’daki kurucu meclis seçimlerini de gayrimeşru ilan etmişti.

Seçim sonrasında Maduro’nun rakiplerine ve muhalefete yönelik baskılarını arttırması ise tepkilere yol açıyor. Başkent Caracas’ta iki haftada 5 belediye başkanının görevine son verildi. Maduro karşıtı protestolarda emirlere uymamakla suçlanan beş isim hapis cezalarına çarptırıldı.

Facebook Forum

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG