Erişilebilirlik

Maduro Hile İddialarından ABD’yi Sorumlu Tuttu


Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, seçimlere katılım oranının hileli olduğu iddialarını reddetti. Maduro, iddiayı ortaya atan ve Venezuela’daki elektronik oy verme sistemini işleten şirketi, Amerika’nın baskısına boyun eğmekle suçladı.

Kurucu Meclis üyeleriyle Çarşamba akşamı ilk defa biraraya gelen Maduro, seçimlerde 8 milyon kişinin oy kullandığını savundu ve hükümet karşıtı protestocular nedeniyle iki milyon kişinin oy kullanamadığını iddia etti.

Elektronik oy verme işlemini idare eden bilişim şirketi Smartmatic’in başkanının, katılım oranıyla ilgili, “Gerçek rakamla yetkililer tarafından açıklanan rakam arasında en az 1 milyon oyluk fark var" açıklamasına da Maduro sert tepki gösterdi.

Maduro, “Smartmatic’in başkanı olacak o aptal adam, Amerikalılar’ın ve İngilizler’in baskısıyla, katılımın 7 buçuk milyon olduğunu söyledi. Bence 10 milyon Venezuelalı sandığa gitti” dedi.

Maduro iddiasını destekleyecek bir kanıt sunmadı ama sözleri, kurucu meclise seçilen 500 vekil tarafından alkışlarla karşılandı.

2004 yılından bu yana Venezuela’da elektronik oy verme işlemini idare eden şirketin başkanı Antonio Mugica, katılım oranıyla oynandığından şüphe olmadığını söylüyor. Mugica, bir milyonluk oy farkının eksik mi ya da fazla mı olduğuyla ilgili ise açıklama yapmış değil.

Ulusal Seçim Kurulu da Smartmatic’in iddiasını reddediyor. Kurul Başkanı Tibisay Lucena, “Ülke dışında kurulu bir şirket Venezuela seçim sisteminin şeffaflığını ve güvenilirliğini garanti edemez” dedi.

Muhalefet ise katılımın çok daha düşük olduğunu ve hükümetin rakamları şişirdiğini savunuyor. Bağımsız bir sandık çıkış anketine göre gerçek katılım, hükümetin açıkladığının yarısı bile değil.

Muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclis de Çarşamba günü toplanarak başsavcının, seçim kurulunun üyelerini potansiyel suçlar için araştırması yönünde oylama yaptı.

Maduro karşıtı olan başsavcı Luisa Ortage Diaz da soruşturma başlatılacağını açıkladı.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG