Erişilebilirlik

Madrid'den Katalonya Hükümetini Feshetme Kararı


İspanya hükümeti, daha önce hiç kullanmadığı anayasal gücünü yürürlüğe sokarak, Katalonya hükümetinin feshedilmesi adımları attı.

Özel olarak toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Senato’dan, merkezi hükümetin bakanlarının, özerk bölge bakanlarının görevlerini devralmasını ve kendisine Katalonya’da seçim ilan etmesi için yetki vermelerini istediklerini belirtti.

Rajoy, ‘ülkede normalleşmeni sağlanması için’ İspanya Anayasası’nın 155. Maddesini öne sürdüklerini söyledi ve Katalonya’da bölgesel seçimlerin önümüzdeki altı ay içinde yapılması gerektiğini ifade etti.

Rajoy, ‘Dünyada hiçbir ülke, sınırları içerisinde böyle bir duruma izin vermeye hazır değildir. Normalleşme sağlanır sağlanmaz seçime gidilmesini arzu ediyorum’ dedi.

Rajoy’un muhafazakar partisi, Senato’da çoğunluğa sahip. Katalonya’nın bağımsızlık adımlarına karşı muhalefet partileri de Rajoy’u destekliyor.

İspanyol anayasasının 155. Maddesi, ülkedeki 17 özerk bölgeden herhangi birinin ülke yasalarına uymayı reddetmesi durumunda, merkezi hükümetin müdahale etmesine olanak veriyor. 155. Madde, anayasa 1978’de yazıldığında beri ilk defa kullanılıyor. Rajoy hükümeti, Katalonya üzerinde doğrudan kontrol sağlama adımını son çare olarak kullandıklarını belirtti.

Merkezi hükümetin bu adımının, Katalonya’daki bağımsızlık yanlıları dışında ılımlı Katalanlar’ı da rahatsız etmesi bekleniyor. Katalanlar bu kararı, özerkliklerine bir saldırı olarak görüyor.

Bir açıklama yapacak olan Katalonya lideri Carles Puigdemont, merkezi hükümeti, bölgesel mecliste açık bir bağımsızlık ilanı oylaması yapmakla tehdit etmişti.

Bağımsızlık yanlısı pek çok Katalan örgüt, merkezi hükümetin bu adımını ‘otoriter’ bir tavır olarak niteledi ve bir an önce yeni Katalan Cumhuriyeti’nın ilan edilmesi gerektiği çağrısında bulundu.

Bazı muhalefet partileri de, atılan bu adım karşısında şaşkın.

Aşırı solcu Podemos Partisi’nden Pablo Echenique, ‘Katalonya’da demokrasinin askıya alınmasından dolayı şaşkınlık içerisindeyiz’ diye konuştu ve Rajoy'un başkanlığındaki muhafazakar Halkçı Parti'yi hükümetten almak için çalışacaklarını belirtti.

XS
SM
MD
LG