Erişilebilirlik

Macron’dan Trump’a: ‘İklim Değişikliği Anlaşmasını Savunacağım’


Amerika Başkanı Doanld Trump Macron’u arayarak tebrik etti. İki lider 25 Mayıs’ta Brüksel’de yapılacak NATO zirvesinde bir araya gelme konusunda uzlaştı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “Başkan Trump, cumhurbaşkanı seçilen Macron ile ortak zorluklara karşı yakın çalışma isteğini dile getirdi” denildi. Trump ayrıca iki ülke arasındaki uzun işbirliğinin tarihine de dikkat çekti.

Bu arada Macron telefonda Trump’a Paris’te 2015’te varılan iklim değişikliği anlaşmasını savunacağını belirtti.

Macron’un sözcüsü Laurence Haim, “İklim değişikliği anlaşmasını koruyacak ve Fransız halkını korumak için de tetikte olacak” dedi.

Haim, ayrıca 10 dakikalık telefon görüşmesinde teröre karşı savaş ve transatlantik ilişkilerle ekonomi konularının görüşüldüğünü kaydetti.

Haim, “iklim değişikliği Fransızlar için çok hassas konu ve O Trump’a Paris’te yapılanı koruyacağını söyledi” dedi.

Erdoğan da Macron'u tebrik etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa’da Pazar günkü seçimde cumhurbaşkanı seçilen Emmanuel Macron’u telefonla arayarak tebrik etti.

Cumhurbaşkanlığı kaynakları tarafından yapılan açıklamada, Erdoğan Macron’a sonuçların Avrupa Birliği’nin geleceği için artan umut olduğunu söyledi. İki lider bu ay içinde Brüksel’de NATO toplantısında görüşme konusunda anlaştı.

Kaynakların verdiği bilgiye göre iki lider ayrıca Türk-Fransız ilişkilerinin geliştirilmesine bağlılık sözü verdi, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki son dönemdeki konuların aşılmasının önemine vurgu yaptı.

XS
SM
MD
LG