Erişilebilirlik

Macron’dan Gazeteciye Suç Duyurusu


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, eşi ile çıktığı yaz tatilinde, kaldıkları evin etrafında yakalanan foto muhabiri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ilk kez yaz tatiline çıkan ve eşi Brigitte Macron’la birlikte Marsilya kentinde kale gibi korunan özel tatil mekanı Talabot Parkı’nda gözlerden uzak kalmak isteyen Emmanuel Macron, haftalık magazin dergisi VSD’nin foto muhabiri tarafından görüntülenmek istedi.

VSD muhabiri, lüks vilların yer aldığı tatil mekanının önünde korumalar tarafından polise teslim edildi.

Daha önce eşiyle geçirdiği ve mayolu oldukları tatil fotoğraflarını bizzat Paris Match dergisiyle paylaşan Macron, VSD muhabiri aleyhinde, taciz ve özel hayatın gizliliğini ihlal etmekten suç duyurusunda bulundu.

Elysee Sarayı’ndan yapılan açıklamada foto muhabirinin Cumhurbaşkanı’nın tatilini geçirdiği özel mülk sınırları içine girmeye çalıştığıgerekçesiyle göz altına alındığını açıkladı.

“Cumhurbaşkanı medyaya savaş açıyor”

Foto muhabiri ise, çalıştığı VSD dergisine yaptığı açıklamada Macron’u daha önce de izlediğini ancak seçildikten sonra Cumhurbaşkanı’nın gazetecilere yönelik tavrının değiştiğini belirti. VSD de, foto muhabirinin gözaltına alınmasını ve gözaltında kötü muamele görmesini eleştirdi.

Foto muhabiri, Macron’un korumalarından birisinin kendisine, “Sizin yaptığınız işi sevmiyorum. Burada fotoğraf çekemeyeceksiniz. Şimdi işler böyle alışsanız iyi edersiniz. Eski cumhurbaşkanı (François Hollande) dönemindeki alışkanlıklarınızı unutun” dediğini aktardı.

Foto muhabiri korumalara Macron’u izleyen TV kanallarını gösterince, “Merak etmeyin basın danışmanı onların da çekilmesi için patronlarını aradı aksi takdirde akreditasyonları iptal edilecek” yanıtını aldığını aktardı. Bu konuşmanın hemen ardından “Size 48 saatlik bir kutu istirahatı veriyoruz” diyen korumaların, polisi aradığını da sözlerine ekledi.

Foto muhabiri göz altı sırasında kendisine sıradan bir suçlu gibi davranıldığını, çektiği fotoğrafları ve bilgisayarını kontrol etmek istediklerini, göstermezse yeniden hücreye göndermekle tehdit ettiklerini de aktardı. Kendisine göz altı sırasında uygulanan “sıradan bir suçlu” muamelesi karşısında şok olduğunu belirterek, “Görünen o ki Cumhurbaşkanı medyaya savaş açıyor” dedi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG