Erişilebilirlik

Macaristan'da Hükümeti Protesto Eylemleri Sürüyor


Macaristan'da halk devlet televizyonu binası önünde dondurucu soğukta hükümeti protesto etmeye devam ediyor

Macaristan’da halkın hükümeti protesto ettiği gösteriler altı gündür devam ediyor. Hükümetteki sağcı Başbakan Viktor Orban’ı protesto eden halk, devlet televizyonu binası önünde eylemlerini sürdürdü.

Muhalefet milletvekilleri de protestoculara hitap ederek taleplerini devlet televizyonunda okumalarına izin verilinceye kadar protestolara devam edeceklerini söylediler.

Protestolar, çalışma günü sayısının yeniden 6 güne çıkarılmasını ve eğer çalışan da onay verirse üç yıla kadar fazla mesai ödemeleri yapılmamasını öngören yeni iş yasası nedeniyle başlamıştı.

Talepler arttı

İş yasasını protesto için başlayan gösterilerde halkın talepleri de arttı. Göstericiler, devletin yolsuzluktan temizlenmesini, bağımsız bir yargı ve medya istiyorlar.

Parlamento’da küçük bir grubu bulunan merkezdeki Diyalog Partisi üyesi Timea Szabo, “Taleplerimiz devlet televizyonunda okununcaya kadar protestolara devam edeceğiz. Hiçbir yere gitmiyoruz” dedi.

Bazı milletvekillerinin Pazartesi günü devlet televizyonu binasına girişinin engellenmesini kasteden Szabo, “30 yıldır kanunlar hiç bu kadar çiğnenmemişti” dedi.

Protesto için devlet televizyonu binası önünde toplanan halk, “Buradan gitmeyeceğiz” ve “Gece gündüz yalan söylüyorlar” diye sloganlar atıyor.

Milletvekilleri, kendilerinin bir kamu binasına girmesini sağlaması gereken polisi, özel güvenlik güçlerinden talimat almakla suçluyor.

Demokratik Koalisyon adlı merkez sol parti üyesi Agnes Vadai, özel güvenlik güçleri tarafından, televizyon binasından yaka paça dışarı çıkarıldığını söylüyor. Vadai de polisin kendilerini ve Macar halkını koruma görevini yerine getirmediğini söylüyor.

10 muhalefet milletvekili devlet televizyonu binasına girerek taleplerini canlı yayında okumak istemeleri üzerine dışarı çıkarılmıştı.

Hükümet yasayı savunuyor

Macaristan Başbakanı Viktor Orban protestoların arkasında George Soros ve Açık Toplum Vakfı'nın olduğunu iddia ediyor
Macaristan Başbakanı Viktor Orban protestoların arkasında George Soros ve Açık Toplum Vakfı'nın olduğunu iddia ediyor

​Hükümetse yeni iş yasasını savunuyor ve özellikle üretim ve otomotiv sektöründe daha fazla çalışma hakkıyla işçilerin daha çok kazanç elde edeceklerini savunuyor.

Başbakan Orban, protestoların ünlü Macar kökenli işadamı George Soros tarafından finanse edildiğini öne sürdü ve Soros’u kınadı.Soros tarafından desteklenen Açık Toplum Vakfı’ysa iddiayı yalanladı.

Açık Toplum Vakfı’ndan yapılan açıklamada, “Macar halkı hükümeti protesto ediyor, çünkü yasal olarak şikayetleri var. Hiç kimse Başbakan Viktor Orban’ın bu protestoların arkasında George Soros’un olduğu iddialarına inanmıyor” denildi.

XS
SM
MD
LG