Erişilebilirlik

Mağaradaki Çocukları Kurtarmaya Giden Dalgıç Öldü


Tayland’da donanma dalgıç ekibinin eski üyesi Saman Gunan, Chiang Rai’daki mağarada mahsur kalan 12 çocukla ve 25 yaşındaki futbol antrenörlerini kurtarma çalışmaları sırasında hayatını kaybetti.

Donanmadan emekli olduğu halde kurtarma çalışmalarına gönüllü olarak katılan Saman Gunan’ın, mağaraya oksijen tüpleri ulaştırdıktan sonra geri dönüşü sırasında bilincini kaybettiği belirtildi. Ekip arkadaşı Saman’ın hayatını kurtarmaya çalıştığını ancak başarılı olamadığını söyledi.

Mağaradaki Çocukları Kurtarmaya Giden Dalgıç Öldü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:44 0:00

38 yaşındaki Saman, 30 Haziran’da onu son görevine götüren uçağa binmeden önce selfie video çekmiş ve videoda “Çocukları kurtarıp evlerine sağ salim ulaştıracağız, şansımız bol olsun” demişti.

Risk faktörleri: Yağmur ve panik

Tayland’da Mahsur Kalan Çocuklar Nasıl Çıkarılacak?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:47 0:00

Yaşanan kazaya rağmen kurtarma çalışmaları sürüyor. Ekiplere göre girişi suyla kapanan mağarada mahsur kalan 13 genci kurtarırken iki risk faktörü var. Biri yağmur, diğeri ise panik unsuru.

Yetkililer suyun çamurlu olacağını ve kurtarma operasyonu sırasında çocukların su altında bir şey göremeyeceklerini bu nedenle de kolayca panik olabileceklerini söylüyor.

Grubun mahsur kaldığı Chiang Rai’deki mağaralar derinlikleri ve tehlikeli olmalarıyla biliniyor. Grup yağış sezonunda mağaraya girilmemesi uyarısı yapan bir tabelayı geçerek mağaraya girdi. Grup mağaraya girdiği sırada Temmuz – Kasım arası olan yağış sezonu henüz resmen başlamamış, ancak yağışlar erken başlamıştı.

Grup Pazartesi günü bulunduğunda mağaranın iki kilometre içindeydi. Yürüdükleri dar pasaj suyla kapandı. Grup üyelerinin hiçbirinin yüzme bilmediği belirtildi.

Uzmanlar profesyonel dalgıçların çocukların birer birer çıkartılmasına rehberlik yapabileceğini söylüyor. Ancak bu da dalış becerilerine sahip olmalarını gerektiriyor. İki hafta boyunca mahsur kalan grup çok az gıda ve su alabildi. Bu nedenle de hayatları için yapacakları beş saatlik yolculuk normalden de zor olabilir. Suyla kaplı dar pasajda yaşayacakları panik felakete yol açabilir.

Diğer bir risk faktörüyse yağmur. Ekipler mağaradan dışarıya saatte 1,6 milyon litre su pompalıyor. Pompalama işlemi başladığından bu yana su seviyesi yüzde 40 azaldı.

Ancak yetkililere göre yağmur artarsa tüm durum değişebilir. Yağışın akıntıyı arttırması kurtarma çalışmalarını daha da zorlaştırabilir.

Kurtarma senaryolarından biri başka bir çıkış yolunun kazılması. Ancak mağaraya ulaşılabilecek başka bir yolun bulunması ve kazılmasının zaman alacağı düşünülüyor.

Yetkililer çocukların sular çekilene ve yağış sezonu sona erene kadar mağarada kalmasını da düşündü ancak sezonun sona ermesine dört-beş ay daha var.

XS
SM
MD
LG