Erişilebilirlik

Mısırlılar Sandık Başında


Mısır’da yeni cumhurbaşkanını belirlemek üzere yapılan seçimin favori adayı eski Genelkurmay Başkanı El-Sissi

Mısır halkı yeni cumhurbaşkanını seçmek üzere sandık başında. Eski Genelkurmay Başkanı Abdül Fattah El-Sissi seçimin favori adayı olarak görülüyor. El-Sissi, seçimle işbaşına gelen Muhammed Mursi’yi darbeyle görevden uzaklaştırmıştı. El-Sissi’nin karşısında tek aday Hamdin Sabahi. Mursi’nin cumhurbaşkanı seçildiği 2012 seçimlerini üçüncü sırada bitiren Hamdin Sabahi sol eğilimli bir politikacı olarak biliniyor.

Sissi oyunu bugün başkent Kahire’de kullandı. Eski Genelkurmay Başkanı, 2011 yılından bu yana seçim ve referandum için yedi kez sandık başına giden Mısır’da son seçimlerde katılımın yüksek oranda olmasını beklediğini söyledi. Sissi halka seçimlere katılarak hem tarihin gidişini hem de kendi geleceklerini belirlemelerini istedi.

Son üç yılda Mısır’da siyasi karışıklıklar durulmadı ve iki cumhurbaşkanı toplu gösteriler, binlerce kişinin öldüğü çatışmalar sonrasında görevden alındı. Bu süreçte Mısır ekonomisi de sıkıntılı günler yaşadı.

Geniş güvenlik önlemleri altında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri için 400 bin polis ve asker görevlendirildi.

Sissi seçimi kazanırsa, eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin lideri olduğu Müslüman Kardeşler’in Mısır’da geleceğinin kalmayacağını söyledi. Sissi cumhurbaşkanı adayı olabilmek için Mart ayında ordudaki görevinden ayrılmıştı.

Mursi’ye kadar Mısır’daki tüm cumhurbaşkanları asker kökenliydi. Ancak Sissi, ordunun siyasette rolü kalmayacağını söylüyor.
XS
SM
MD
LG