Erişilebilirlik

Mısır'da Sissi Cumhurbaşkanı Adayı


General Abdülfettah el Sissi

Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı General Abdülfettah el Sissi, cumhurbaşkanlığına aday olmak amacıyla görevlerinden istifa etti

Mısır Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı General Abdülfettah el Sissi, cumhurbaşkanlığına aday olmak amacıyla bu görevlerinden istifa edeceğini açıkladı.

Ulusal televizyonda açıklama yapan General Sissi, Mısır’ın teröristlerin tehdidi altında olduğunu, ülkeyi şerefli bir şekilde yeniden imar etmenin zamanının geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı olması durumunda Mısır’ın zayıf ekonomisi ve yüksek işsizlik sorunlarını tek başına çözemeyeceğinin altını çizen Mısır Genelkurmay Başkanı, herkesin ülkenin yeniden imar sürecinde çalışması çağrısında bulundu.

Ülkesinin uluslararası saygınlık görmeyi hak ettiğini vurgulayan General Sissi, dış ve bölgesel çevreleri son yıllarda ülkesinin iç siyasetine ve medyasına karışmakla suçladı, Mısır’ın bu çevrelerin “oyun alanı” haline gelmeyeceğini söyledi.

Geçen yıl Temmuz ayında Müslüman Kardeşler’in desteklediği Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi’yi darbeyle deviren General Abdülfettah el Sissi’nin adaylığına kesin gözüyle bakılıyordu. Sissi’ye ayrıca Mısır’ın en kuvvetli zümresi olan ordu da büyük destek veriyor.

Dün Kahire’de Mursi yanlıları ve güvenlik kuvvetleri arasında yeni çatışmalar yaşandı. Olayda bir kişi hayatını kaybetti. Mısırlı yetkililer, Kahire Üniversitesi yakınında çıkan olayda sekiz kişinin de yaralandığını bildirdi.

Mursi yanlısı öğrenciler, bu hafta başında 529 Müslüman Kardeşler yanlısı sanığa verilen idam cezalarını protesto ediyordu. 529 sanığın hepsi bir polis karakoluna saldırarak bir polis memurunu öldürmek ve bağlantılı iddialardan suçlu bulunmuştu.

İdam kararı, Amerika dahil birçok ülke ve uluslararası örgütlerce kınandı.
XS
SM
MD
LG