Erişilebilirlik

Mısır Devrimi Oscar İçin Yarışıyor


Mısır Devrimi Oscar İçin Yarışıyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00
Mısır’da 25 Ocak 2011’de başlayan ve Hüsnü Mübarek’in devrilmesiyle sonuçlanan ayaklanmanın üzerinden üç yıl geçti. Ayaklanma birçok yazar ve film yapımcısının eserlerine konu oldu. Mısır’daki halk devrimini alışılagelmişin dışında bir anlatımla aktaran The Square – Meydan adlı belgesel de Oscar adaylığı elde etti.

Ayaklanma büyük bir iyimserlikle başladı. Ordunun desteklediği cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in istifasını isteyen binlerce Mısırlı, kentin merkezindeki meydanda toplandı.

18 gün sonra inanılmaz olan gerçekleşti.

Mübarek istifa etti.

The Square adlı belgesel, Tahrir Meydanı’ndaki coşkuyu ve Mübarek devrinin sona ermesinin ardından yaşanan çalkantılı dönemi farklı karakterlerin gözünden aktarıyor.

Birçoğu, Ahmet gibi, devrimi başlatan laik gençleri temsil ediyor.

Ancak aralarında Müslüman Kardeşler’den Magdy ve varlıklı elit Mısırlı aktör Halit Abdalla gibileri de var.

Filmin yapımcısı Kerim Amer, “Mısır’da yaşanan tarihi 18 gün ve ardından geçen üç yıl boyunca Tahrir Meydanı’nda bulunan tek kameraman ekibi olarak bu karakterleri izledik. Amacımız seyirciye Tahrir’i yaşamanın nasıl bir duygusal deneyim olduğunu anlatmaktı,” şeklinde konuşuyor.

Bir general eylemcilere güvende olduklarını söylüyor. Ama ordu göstericilere ateş açıyor.

En ölümcül çatışmalar Kasım 2011’de yaşandı. En az 40 kişi öldü.

Bunlar ordu parlamento seçimlerini planlarken yaşandı.

Halid Abdalla, “Kanunun, anayasanın üzerinde olmak isteyen bir ordunun bu ülkenin geleceğinde yer almasından korkuyorum,” diyor.

Ordu üstünlüğünü korudu. Haziran 2013’te Müslüman Kardeşler’in lideri Muhammed Mursi cumhurbaşkanı seçildi ve askerle işbirliği yaptı. Ancak Mursi karşıtları Tahrir Meydanı’nı bir kez daha doldurdu. Temmuz 2013’te ordu Mursi’yi görevden alarak yönetime el koydu.

Kerim Amer, “Şu anda karanlık bir dönemden geçiyoruz ama filmde de gördüğünüz gibi bu devrimi içinde bulunduğunuz ana göre değerlendiremezseniz. Bu ayaklanma, ya da isterseniz devrim deyin, bir dalgaya benziyor,” diyor.

Film Mısır’da yayınlanmadı ancak Oscar kazanırsa tüm dikkatleri üzerine çekecek.

Yapımcı Amer, “Bu Mısırlılar için tarihi bir gelişme olur. Oscar sayesinde bu film hem Mısır’da hem de Orta Doğu’da rekor kırar. Tarihi bir olay olur,” diyor.

Buarada Netflix, filmi Amerikalı ve Avrupalı televizyon izleyicisi için satın aldı. Kerim Amer, belgeselin baskıcı hükümetlere sahip halklara mesaj verdiğini söylüyor: “Sürece katılan, hükümetini sorgulayan, eyleme geçen halk. Mesaj iktidarın halka hesap vermesini sağlamak. Böyle bir halk bilinci sadece Mısır’a ait değil, bu küresel bir olgu.”

Mısır devrimi karanlık bir döneme girmiş olsa da, Tahrir olaylarını anlatan belgesel, yabancı film dalında Oscar için şanslı görülüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 21 Mayıs-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:13 0:00
XS
SM
MD
LG